Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Boerenactiegroep FDF dreigt met acties als bevindingen Johan Remkes tegenvallen

Redactie

Als de bevindingen van stikstofbemiddelaar Johan Remkes tegenvallen, zullen boeren opnieuw de weg opgaan, zo wordt gedreigd door boerenactiegroep Farmers Defence Force (FDF). "Dat zit er dik in. Maar het ligt aan de regering, of ze alles gaan overnemen", zegt voorman Mark van den Oever.

Remkes presenteert vandaag het stikstofrapport met zijn bevindingen naar aanleiding van de stikstofgesprekken de afgelopen maanden tussen het kabinet en organisaties, waaronder die van boeren. Die bevindingen zijn belangrijk omdat het kabinet zegt dat de invulling van het stikstofbeleid hier deels van afhankelijk is.

De verwachtingen zijn laag, zegt Van den Oever. "We hebben nog weinig goeds van Remkes gezien. Het is natuurlijk een georkestreerd showspel, maar wij laten ons graag positief verrassen", aldus de boerenactivist. FDF overlegt woensdagavond over de uitslag van Remkes en hoe ze daarop gaan reageren.

Niet alle boeren willen zich 'tot het uiterste verzetten'

Niet alle boeren willen zich tot het uiterste verzetten tegen de stikstofplannen, zo valt te lezen in een interview met twee boerinnen in het NRC. Het leidt soms tot spanning binnen families en lokale gemeenschappen. Boeren durven zich op dorpsbijeenkomsten nog nauwelijks uit te spreken, vertellen Heleen en Toen Lensink. Die laatste zegt steeds uit te moeten leggen waarom ze geen omgekeerde vlag op haar bedrijf heeft hangen. Ze snapt het ontbreken van perspectief en geeft aan zelf geen vertrouwen te hebben in de overheid, maar: "Wij boeren moeten echt gaan bewegen."

Boerin Annemarie Koekoek, te gast in Goedemorgen Nederland, kijkt ervan op dat deze boeren aangeven zich niet durven uit te spreken. "Ik merk dit niet zo", zegt ze. "Ik heb zelf ook geen omgekeerde vlag hangen. Ik heb wel een vlag hangen met 'Trots op de boer'. Maar ik word eigenlijk niet aangesproken door medeboeren."

Volgens Koekoek gaat het om een heel klein groepje dat écht "heel erg extreem fanatiek is". "Daar heb ik me ook wel tegen uitgesproken", geeft ze aan. "Ik ben niet voor brandstichting langs de snelweg, en ook niet voor het blokkeren van snelwegen. Als je protesteert, doe dat dan binnen de wet."

Agractie en LTO Nederland willen niet vooruitlopen op acties boeren

Bart Kemp van actiegroep Agractie geeft tegenover ANP aan niet vooruit te willen lopen op eventuele acties. "Maar we verwachten wel dat Remkes onze aangedragen punten over het stikstofbeleid serieus neemt." Kemp zegt in tegenstelling tot Van den Oever "redelijke hoop" te hebben dat Remkes niet te eenzijdig kijkt. "Wij verwachten constructieve stappen onze richting op en we hopen dat Remkes in staat is om de juiste adviezen te geven die ook recht doen aan de agrarische sector. En dat het kabinet vervolgens keuzes gaat maken die daarbij passen."

Ook LTO Nederland "hoopt en verwacht" dat Remkes zijn opdracht "serieus" neemt. "De afgelopen maanden hebben we veel voorstellen gedaan om verder te komen. We hopen van harte dat er morgen recht wordt gedaan aan de inbreng van de agrarische sector", zei een woordvoerder dinsdag. Hij wil niet zeggen wat boeren doen als Remkes geen gehoor geeft aan de eisen van de sector.

LEES OOK: ‘Het zit er dik in’ dat boeren actievoeren bij tegenvallende bevindingen Remkes


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau