Biden 200 dagen aan het roer: werkgelegenheid stijgt maar chaos aan de grens houdt aan
In de Biden Watch bespreken Amerika-kenners Willem Post en Stan Bos het presidentschap van Joe Biden en andere opvallende ontwikkelingen in de Amerikaanse politiek. Zondag zat hij precies 200 dagen in het Witte Huis. In deze Biden Watch de belangrijkste plussen en minnen.
Plus: werkgelegenheid
Het beste nieuws hoorde Joe Biden afgelopen vrijdag. In juli kwamen er 943.000 banen bij. De werkloosheidscijfers onder Biden zakte van 6,3 procent bij zijn aantreden in januari naar 5,4 procent nu. Werkgevers verhogen de lonen, economische groei trekt aan. Toch ligt die werkloosheid nog een kleine twee procent boven de 3,5 procent in februari 2020, vlak voor het uitbreken van de pandemie.
Met de Delta-variant op de loer is het de vraag of deze cijfers zo goed blijven, maar het begin is goed. Het economisch herstel dat tijdens de pandemie aanving onder Trump zet onder Biden verder door.
Min: grensproblematiek
Biden is tegen de Trump Muur en beloofde een menswaardig beleid. Voorlopig is het nog een chaos aan de grens, deels vanwege aanzwellende migrantenstromen. Vicepresident Kamala Harris moet op dit dossier sturen, maar is vooralsnog onzichtbaar met slechts een kort, ‘cosmetisch’ bezoekje aan grensstad El Paso.
Plus/min: corona-aanpak
Het beleid om zo snel mogelijk goed werkende vaccins te ontwikkelen kwam van Trump, maar Biden zorgde er met helder prikbeleid voor dat inmiddels 194 miljoen mensen zijn gevaccineerd. Toch is corona niet weg. Florida is het epicentrum van besmettingen. Ook in andere delen van het land is het virus nog niet onder controle.
Op 4 juli verklaarde Biden de overwinning op het virus. Een typisch geval van te vroeg gejuicht. Daarom nog geen echte plus.
Plus: infrastructuur
Democraten en diverse gematigde Republikeinse senatoren onderhandelen over een grote infrastructurele investering van zo’n 1000 miljard dollar, onder meer voor wegen, bruggen, spoorlijnen, havens, vliegvelden en snel internet. Een akkoord is na vannacht dichtbij. Biden maakt zich hard voor deze broodnodige investeringen.
Een gezamenlijke deal zou een groot succes zijn voor de president, die achter de schermen ook bezig is met een extra pakket van rond de 3500 miljard dollar, onder meer om het klimaat te beschermen. Alleen al het eerste akkoord is historisch te noemen. Dankzij samenwerkende Democraten, Republikeinen en… Joe Biden.
Plus/min: gematigde koers
Extreme linkse en rechtse identiteitsdenkers roepen van de daken dat het politieke midden in Amerika staat voor oude, versleten politiek. Biden wil laten zien dat vele miljoenen Amerikanen zich tussen die twee uitersten gemangeld voelen. Juist zij stemden op Joe. De president gelooft heilig in compromissen en samenwerking. Zie de eerdere coronahulpwet ter waarde van 1900 miljard dollar.
Maar de machtige linkervleugel van de Democraten eist veel extra geld voor hervormingen. Conservatieve Democraten kunnen daartegen in verzet komen. In dat scenario is het ‘weg meerderheid’.
Plus/min: terugtrekking Afghanistan
Al jaren is het volstrekt duidelijk dat je in een tribale, ‘middeleeuwse’ en corrupte maatschappij geen democratie kunt opbouwen. De internationale gemeenschap, ook Nederland, had moeten kiezen voor een veel smallere, structurele militaire- en veiligheidsaanpak. Net als Trump begrijpt Biden dit ook. Het gevolg van jarenlang falend beleid is dat Afghanistan nu weer een vrijhaven voor ‘nieuw’ terrorisme kan worden. Onzekerheid troef, ook bij deze kwestie, die kan uitgroeien tot een hoofdpijndossier.
Willem Post (1955) is verbonden aan Instituut Clingendael en houdt zich sinds de jaren tachtig bezig met de Amerikaanse politiek. Stan Bos (1982) bezocht alle 50 staten en houdt zich sinds 2002 bezig met Amerikaanse politiek. Ze waren in februari 2020 bij de Democratische voorverkiezingen in New Hampshire.
LEES OOK:
Biden Watch: Waar is Kamala Harris toch?
Biden Watch: Make America Great Again? Veel Amerikanen zijn nu ‘happy’