Nederland doet meer voor Gaza dan zichtbaar is, verzekert Karremans: ‘Zie je niet altijd in het nieuws’
Het kabinet doet achter de schermen meer tegen Israël dan op het eerste gezicht zichtbaar is. Dat verzekert demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans. "Als je die beelden ziet, denk je maar één ding: dit kan niet", zegt hij over de situatie in Gaza.
Het demissionaire kabinet heeft besloten tot eigen maatregelen om Israël onder druk te zetten om snel veel meer humanitaire hulp toe te laten in de Gazastrook. Die beslissing is gisteren genomen tijdens een overleg van de kabinettop met demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp in het Catshuis.
Het gaat om een inreisverbod voor twee omstreden ministers, Itamar Ben-Gvir (Nationale Veiligheid) en Bezalel Smotrich (Financiën), die opriepen tot etnische zuiveringen in Gaza, een tijdelijk wapenembargo en importbeperkingen voor producten uit bezet gebied.
EU-diplomaten buigen zich vandaag in Brussel over de vraag of Israël zich houdt aan de afspraken over het toestaan van ruimere hulp aan de uitgehongerde Palestijnse bevolking. De kans op een positief oordeel wordt laag ingeschat. Omdat de EU-lidstaten het tot nu toe niet eens konden worden over gezamenlijke sancties, neemt Nederland nu zelf maatregelen.
'Proberen voor en achter de schermen alles te doen'
"Als je de beelden ziet uit Gaza… kinderen met enorm uitgemergelde lichamen. Daar word je stil van", zegt Karremans in Goedenavond Nederland op NPO 1. "Dat is de reden dat we, voor én achter de schermen, alles proberen te doen om de humanitaire hulp in Gaza op gang te krijgen." Hij was niet bij het overleg in het Catshuis, maar is wel geïnformeerd.
Nederland pleitte in Brussel al voor extra maatregelen tegen Israël, maar nam zelf tot dusver geen serieuze stappen. "We kijken wat we als land kunnen doen. Maar het blijft zo dat het het meest effectief is als je dit in EU-verband doet. Dat heeft by far het meeste effect," zegt Karremans. "We kijken op alle mogelijke manieren wat we kunnen doen. Als je de vreselijke beelden ziet… het gaat zo vreselijk door merg en been. Je probeert alles te doen om dit te stoppen."
Volgens Karremans oefent Nederland ook zonder Brussel al langer druk uit op Israël. "We proberen achter de schermen - dat zie je niet altijd in het nieuws - veel druk uit te oefenen om meer voor elkaar te krijgen," zegt de VVD-bewindsman, die zich wel herkent in "het machteloze gevoel" dat veel Nederlanders ervaren.
'Vanaf moment één hebben wij stappen genomen'
Omroep MAX-directeur Jan Slagter, eveneens te gast in Goedenavond Nederland, vindt dat Europa moet aandringen op veilige toegang tot voedsel voor Gazanen. "We weten dat Palestijnen die op weg waren naar een voedseldepot werden beschoten", zegt Slagter, die blij is met de kabinetsmaatregelen. "Ik ben heel blij dat deze maatregelen er komen. Als je de beelden ziet: je bent gek als je niks doet."
Journalist en tv-persoonlijkheid Jort Kelder pleit ervoor dat de EU zelf voedsel naar Gaza brengt. "Waarom zegt de EU niet gewoon: ‘we hebben duizend vrachtwagens met voedsel, we gaan ze zelf naar binnen rijden’? Of we sturen schepen. Gaan de Israëli’s daarop schieten? Ik kan het me eigenlijk niet voorstellen."
Karremans heeft daar geen direct antwoord op, maar benadrukt dat Nederland achter de schermen veel doet. "Vanaf moment één hebben wij stappen genomen. Achter de schermen is er veel gebeurd. Voor en achter de schermen zijn wij continu bezig geweest met de vraag: wat zijn de meest effectieve maatregelen? Wat kunnen we doen om de situatie daar te laten stoppen? Want daar is iedereen het over eens, ook binnen het kabinet."
Vandaag wordt in Brussel gesproken over mogelijke maatregelen op Europees niveau. "Hopelijk worden daar weer verdere stappen gezet om die schrijnende situatie van kinderen en andere mensen in Gaza te verbeteren", aldus Karremans.