Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Beoogd NSC-leider Van Hijum vindt Diederik Boomsma niet te rechts en ziet verschillen met CDA: 'Geloof in deze club mensen'

Peter Visser

Beoogd NSC-leider Eddy van Hijum vindt niet dat Diederik Boomsma, tot voor kort zijn tegenkandidaat, te rechts is voor de partij. "We zijn opgericht om langslepende problemen waarvoor geen aandacht of oplossing was, op de kaart te zetten. Migratie was er daar één van."

Vicepremier Van Hijum en Kamerlid Boomsma stelden zich beiden kandidaat voor het leiderschap van NSC. Nadat Van Hijum werd voorgedragen door het partijbestuur en naar verluidt de steun kreeg van Pieter Omtzigt, trok Boomsma zich terug en stelde zich niet langer kandidaat.

Boomsma pleitte voor een "sociaal-conservatieve koers". Enkele dagen later uitte fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven kritiek. "Hij is de uiterst rechtse flank van onze fractie", zei ze in Trouw. "Hij vertegenwoordigt in mijn ogen niet het gemiddelde NSC-gedachtegoed." Later gaf ze aan deze uitspraak "in emotie" te hebben gedaan.

Van Hijum weerspreekt dat Boomsma te rechts is. "Nee, dat vind ik niet", zegt hij in Goedenavond Nederland op NPO 1. "Ik was medeopsteller van het verkiezingsprogramma. Migratie was één van de onderwerpen waarvoor wij stevige voorstellen hebben opgenomen."

Eddy van Hijum
Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

“Er zijn meerdere mensen die het hadden kunnen doen. We brengen allemaal onze eigen kwaliteiten mee.”

Quote delen
  • Gekopieerd

Volgens Van Hijum had Boomsma een goede leider kunnen zijn. "Er zijn meerdere mensen die het hadden kunnen doen. We brengen allemaal onze eigen kwaliteiten mee", zegt de demissionair minister van Sociale Zaken, die nu ook deels verantwoordelijk is voor asiel. "Ik hoop dat we de samenwerking kunnen voortzetten", zegt hij over Boomsma.

Meningsverschil met Agnes Joseph

Als minister keerde Van Hijum zich tegen het omstreden pensioenvoorstel van NSC-Kamerlid Agnes Joseph. Toch leidt dat volgens hem niet tot frictie binnen de fractie. "Pensioenen zijn een belangrijk thema voor onze partij. Bestaanszekerheid is een kernthema, dus ook zekerheid over AOW en aanvullend pensioen. Daar verschillen we inhoudelijk niet over van mening."

"Als minister heb ik naar eer en geweten naar het voorstel gekeken en geconcludeerd dat het binnen de huidige wet lastig uitvoerbaar is. Maar ik werk graag met haar aan een pensioenstelsel dat mensen zekerheid biedt", zegt Van Hijum.

Eddy van Hijum
Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

“Als minister heb ik naar eer en geweten naar het voorstel gekeken en geconcludeerd dat het binnen de huidige wet lastig uitvoerbaar is.”

Quote delen
  • Gekopieerd

Is hij dan voor of tegen het voorstel? "Het amendement is verworpen. We gaan door met de transitie van het pensioenstelsel, om mensen meer zekerheid te bieden dat hun pensioen meegroeit met de inflatie", zegt hij verhullend.

Dan zegt hij: "We hebben een collectief pensioenstelsel. De suggestie dat je via inspraak een veilige haven kunt creëren, zie ik anders dan mevrouw Joseph." Binnen NSC is volgens hem geen verdeeldheid over het belang van bestaanszekerheid. "Discussie hoort erbij. Politiek is keuzes maken."

0 zetels in peilingen

NSC heeft momenteel twintig zetels in de Tweede Kamer, maar staat in de Peilingwijzer op nul tot twee zetels. "Als je van nul naar twintig zetels gaat, moet regeringsverantwoordelijkheid dragen en tegelijk een partij opbouwen, dan gaat er niet alles meteen goed", zegt Van Hijum.

"Tegelijkertijd hebben we een mooi, gemotiveerd team. We zijn een ledenpartij van zo’n 7000 à 8000 mensen. We staan er, na een turbulente tijd, en we zijn vastberaden om verder te gaan."

Van Hijum erkent dat NSC nog niet alle beloftes heeft kunnen inlossen. "Geen enkel kabinet kan in elf maanden alle problemen oplossen. Maar we hebben een goede start gemaakt, bijvoorbeeld met wetgeving om asielinstroom terug te dringen."

"Ook op het gebied van arbeidsmigratie heb ik wetten door de Kamer geloodst om misstanden en uitbuiting tegen te gaan, en de straffen daarvoor te verhogen. Dat zijn aanzetten – je kunt niet alles in elf maanden doen.”

Hij trekt ook het boetekleed aan. "Wij zijn opgericht vanuit het gevoel dat de gevestigde politiek tekortschiet", aldus Van Hijum. "Mensen zijn het vertrouwen kwijt en willen een dienstbare overheid die normaal functioneert. Het gedoe van de afgelopen tijd heeft daar helaas niet aan bijgedragen."

NSC is geen CDA

Kiezers lopen weg bij NSC. "Ik zal niet zeggen dat dat nergens op slaat, maar de verkiezingen zijn pas over maanden", zegt de bewindsman. "Veel van onze leden zijn nooit eerder lid geweest van een partij. We hebben hen een vluchtheuvel geboden om politiek betrokken te raken."

Eddy van Hijum
Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

“Wij zetten steviger in op bestaanszekerheid, bestrijden doorgeschoten flexibilisering en maken ons zorgen over koopkracht. Op migratie zijn we rechtser dan het CDA.”

Quote delen
  • Gekopieerd

Ondertussen is het CDA onder leiding van Henri Bontenbal juist bezig aan een opmars. Volgens Van Hijum zijn er duidelijke verschillen. "Wij zetten steviger in op bestaanszekerheid, bestrijden doorgeschoten flexibilisering en maken ons zorgen over koopkracht. Op migratie zijn we rechtser dan het CDA."

'Geloof in deze club'

Of Van Hijum definitief lijsttrekker wordt, is nog niet zeker. De sollicitatietermijn liep afgelopen weekend af, maar kandidaten kunnen zich nog tot donderdag melden. "Ik heb nog niets gehoord van een tegenkandidaat, dus ik ga ervan uit dat ik deze klus mag oppakken."

Hij zegt daar goed over nagedacht te hebben. "Je moet je afvragen: heb ik de overtuiging dat ik met deze mensen echt verschil kan maken? Uiteindelijk heb ik die motivatie gevonden."

"Ik had ook kunnen stoppen en zeggen: dit was het. Maar ik geloof in deze club mensen en onze ideeën." Of Pieter Omtzigt hem heeft gefeliciteerd, weet hij niet. "Hij leeft vast mee, maar ik heb nog niet kunnen kijken van wie ik felicitaties heb gekregen. Eerlijk niet."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau