Logo van Gazprom.
ANP
Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
Economie

Rusland vermindert Europese gasleveringen via Oekraïne

Redactie

Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom meldt dat het dinsdag minder gas transporteert naar Europa via Oekraïne. Dit is de laatste dag voordat een overeenkomst afloopt die de gasstroom bijna drie jaar tijdens de oorlog heeft gegarandeerd. Tenzij er op het laatste moment een verrassende overeenkomst wordt bereikt, stoppen de gasleveringen waarschijnlijk op 1 januari helemaal.

De Russische president Vladimir Poetin verklaarde vorige week donderdag dat er dit jaar geen tijd meer is om een nieuwe overeenkomst te sluiten over het transport van gas via Oekraïne. De weinige overgebleven afnemers van Russisch gas, zoals Slowakije en Oostenrijk, hebben inmiddels alternatieve leveringen geregeld. Marktkenners verwachten dan ook minimale gevolgen voor de gasprijzen van het stopzetten van de Russische gasstroom. Het stopzetten van de gasstroom zou vooral geopolitiek van groot belang zijn.

Economische vertraging

Het wegvallen van goedkope Russische gasleveringen leidde in Europa tot een economische vertraging, oplopende inflatie en een verslechtering van de welvaart. Hoewel Europa alternatieve energiebronnen heeft gevonden, heeft het verlies van Russisch gas de zorgen over de afnemende Europese concurrentiekracht versterkt, met name over de toekomst van de Duitse industrie. Europa importeert nu aanzienlijk duurder gas van leveranciers als de Verenigde Staten, Qatar en Noorwegen. Gas speelt een cruciale rol in verschillende industriële sectoren, waardoor veel Europese bedrijven te maken hebben gekregen met financiële problemen.

Rusland heeft vorig jaar ongeveer 15 miljard kubieke meter gas via Oekraïne geleverd, slechts 8 procent van de piek van de Russische gasstromen naar Europa via verschillende routes in 2019. Het land heeft zijn gasexport naar andere landen, vooral China en India, in de afgelopen jaren sterk vergroot.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau