Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Grote NAVO-oefening in Estland: ook de Zweden en Finnen doen mee

Redactie

Een grote NAVO-oefening, waar 15.000 militairen uit 14 landen aan meedoen, start vandaag in Estland. Ook Finland en Zweden, landen die zich bij de NAVO willen voegen, doen als partners mee aan de oefening. De oefening was al voor de Russische invasie in Oekraïne gepland.

Volgens Han ten Broeke, directeur politieke zaken bij HCSS, simuleren ze in de Baltische staten meestal een oorlogssituatie tussen Rusland en de NAVO. "Dat de Zweden en de Finnen meedoen, zegt iets over hoe zeer ze al bekend zijn met de NAVO-troepen en procedures. Voor soldaten is het heel belangrijk dat ze elkaar begrijpen."

Vliegdekschip

Heel vreemd is het overigens niet dat Zweedse en Finse soldaten nu mee oefenen, want in Afghanistan deden ze ook al mee, nuanceert Ten Broeke. "De Zweden en Finnen hebben heel veel ervaring." Zo zijn de Finnen volgens ten Broeke "waanzinnig goed" in het afweren van cyber- en hackaanvallen. "En de Zweden weten heel goed hoe het is om Russische vliegtuigen en onderzeeërs op hun territorium te hebben."

Ter illustratie: een klein Zweeds eilandje genaamd Gotland in de Oostzee wordt naar verwachting straks de grote bevoorradingshub van de NAVO voor de Noordelijke landen, aldus Ten Broeke. Het zal dan fungeren "als een soort vliegdekschip." Belangrijk dat dat eiland nu bij NAVO komt, besluit Ten Broeke.

LEES OOK: Wat is de reactie van Rusland na NAVO-toetreding Zweden en Finland? ‘De nucleaire drempel wordt verlaagd’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau