Geëmotioneerde Joris Voorhoeve: ‘Ik kon het niet langer aanzien’
Hij moest en zou iets doen. Oud-minister van Defensie Joris Voorhoeve kon het leed in Oekraïne niet langer aanzien en sprong zaterdagochtend in de auto richting Polen om een Oekraïens gezin op te halen dat nu bij hem logeert. "Afgelopen vrijdagavond werd het mij teveel", blikt Voorhoeve duidelijk geëmotioneerd terug.
"Ik zag mensen die in de vrieskou de hele nacht aan de Poolse grens stonden. Toen heb ik studenten van mij gebeld die goed konden rijden en de volgende ochtend zijn we om acht uur vertrokken richting Polen", zegt Voorhoeve.
Daar trof de voormalig bewindsman een vrouw uit Charkov met haar kinderen aan. "Zij wilde niet vertrekken voordat haar manlief de grens ook over was gestoken. Toen heb ik gezegd: kom nou maar mee en dan ga ik u helpen om hem te vinden." Uiteindelijk reisde de man van het gezin met de trein naar het Duitse vakantieadres van Voorhoeve.
Srebrenica
"Nu verbaas ik mij vooral over de veerkracht van de jonge kinderen in het gezin", zegt Voorhoeve. "Op het ene moment huilen ze, maar daarna spelen ze weer vrolijk." Voorhoeve handelt vanuit de overtuiging dat hij altijd moet doen wat hij kan. "Het frustrerende is dat je soms zo tergend weinig kunt doen. Als minister heb ik de meest afgrijselijke toestanden op afstand meegemaakt in Srebrenica op 3000 kilometer afstand. In Den Haag hadden we lange tijd geen idee van wat er daar werkelijk gebeurde."
Zijn ervaringen met de Joegoslavische burgeroorlog hebben volgens Voorhoeve niets te maken met deze actie. "Dit is een heel ander probleem, maar het houdt mij wel enorm bezig." De D66’er is nog niet klaar met zijn actie. "Een vriend van mij heeft een huis in de buurt leeg staan", vertelt hij. "Mijn studenten zijn van plan om snel weer in de auto te stappen."
LEES OOK: Minister Hoekstra wil defensiebudget flink verhogen: ‘Wereld staat op z’n kop’