Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

OMT komt vandaag bijeen, versoepelingen van belang voor economie: ‘Die hebben wij bitterhard nodig’

De leden van het Outbreak Management Team (OMT) komen vandaag bij elkaar voor een overleg. Daarin bespreken zij of het nodig is om de huidige maatregelen te verlengen, strengere maatregelen in te voeren of dat het mogelijk is om te versoepelen. Vervolgens adviseren zij het kabinet, dat de uiteindelijke beslissing neemt. Voor de economie is het hoe dan nodig om weer op gang te komen.

De huidige maatregelen zijn tot vrijdag 14 januari van kracht. De verwachting is dan ook dat er een nieuwe persconferentie komt. Dan is ook Ernst Kuipers voor het eerst te zien als zorgminister.

Belang economie

Vooral vanuit de MKB-sector is de roep om versoepelingen groot. Zij willen de deuren weer openen. Het geluid gaat zelfs dat eigenaren van niet-essentiële winkels, die nu dus dicht zijn, hoe dan ook de deuren gaan openen. Is dat wel terecht? "Het is moeilijk, want de faillissementscijfers zijn nog erg laag", vertelt Nic Vrieselaar, econoom Rabobank, bij Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Maar dat kan ook komen omdat ondernemers zich steeds dieper in de schulden steken of toch nog ergens teren op hun eigen spaargeld."

Er zijn dus meerdere verklaringen te geven wat betreft de lage faillissementscijfers. Vrieselaar kaart namelijk ook nog aan dat bijvoorbeeld veel mensen door de pandemie zijn gestopt met hun onderneming.

"De economische activiteit is tot staan gekomen", voegt Han ten Broeke, algemeen directeur BOVAG, eraan toe. "Veel mensen zitten op hun spaartegoeden. Consumenten geven ook weinig uit en wat zij uitgeven wordt besteld." Ten Broeke hoopt net zoals Vrieselaar dat de lockdown eraf gaat en ondernemers weer mogen ondernemen. Maar dan wel met "gerichte en goed gereguleerde openstellingen". Want "de economie hebben wij bitterhard nodig", zegt Ten Broeke.

Rellen en demonstraties

In de samenleving heerst er veel onvrede wat betreft de corona-aanpak van de overheid. Dat is terug te zien aan de vele rellen en demonstraties. Vaak moet de politie optreden en dat leidt tot harde en gewelddadige confrontaties. "De politie is wel het gezicht van de overheid", legt Janis Tamsma, hoofd Operatien Eenheid Politie Amsterdam, uit.

Voor de politie-eenheden is het ook prettiger als er versoepelingen komen. "Er moeten verschillende belangen worden afgewogen. Economisch, gezondheid. Dus ik laat mij daarover graag adviseren."

Advies

Vorige week kwam het OMT ook al bijeen. Had advies van toen was dat mensen op meer plekken medische mondkapjes moeten dragen. Niet alleen binnen, maar dus ook op drukke plekken buiten waar niet altijd anderhalve meter afstand gehouden kan worden.

Wat het OMT ditmaal gaat adviseren is vooralsnog onbekend. Al liet OMT-lid Marc Bonten deze week bij Sven op 1 weten "licht aan het einde van de tunnel te zien".

LEES OOK: OMT-lid Bonten ziet licht aan het einde van de tunnel: ‘Zwarte scenario van tafel’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau