Kaag neemt woorden over vertrouwen en Rutte terug: ‘Sloeg nergens op’
D66-leider Sigrid Kaag heeft spijt van haar opmerking over haar vertrouwen in demissionair premier Mark Rutte. Toen PVV-leider Geert Wilders haar in de Kamer vroeg of ze genoeg vertrouwen in Rutte had om met hem te onderhandelen, zei Kaag dat ze maar weinig mensen in vertrouwen neemt.
In een kerstinterview met het Algemeen Dagblad komt ze terug op haar woorden. "Op dat moment schoot er door mijn hoofd: ik vertrouw heel veel mensen, maar niet per se wie er nu voor me staat!", doelt ze op Wilders. "Maar dat wilde ik niet zeggen. Ik zei toen dat ik alleen mijn man, mijn familie en een paar vrienden vertrouw in het leven. Dat was een beetje een onhandige opmerking."
Zo zei Kaag op de vraag van Wilders: "Ik ga af op zakelijke afspraken, die we correct met elkaar willen uitvoeren. Het is minder een kwestie van vertrouwen. Het goede heldere kaders voor uitvoering. In het beste vertrouwen, kun je elkaar nog steeds teleurstellen."
Maar zo zit ze naar eigen zeggen niet in elkaar. "Ik geef juist graag vertrouwen", benadrukt de D66'er. "Ik word liever teleurgesteld dan dat ik wantrouwend door het leven ga. Het sloeg eigenlijk nergens op."
'Relatie met Rutte verbeterd'
Volgens Kaag is haar relatie met Rutte verbeterd, al erkent ze dat het tijd nodig had. "In het vorige kabinet werkten we heel correct en collegiaal samen in de ministerraad. We zijn natuurlijk andere mensen. En dat blijven we. 1 April was een heel moeilijk debat. Ik was ook echt teleurgesteld en ik heb daarin stevige bewoordingen gebruikt. Maar daarna hebben we – eerst gewoon uit noodzaak – heel veel gesprekken gevoerd."
Daardoor hebben ze elkaar beter leren kennen. Kaag: "Ik meen het oprecht: mensen met wie je problemen hebt overwonnen, daar kun je vaak meer vertrouwen in hebben dan in mensen met wie je nog nooit een meningsverschil had. We worden allemaal teleurgesteld in het leven. En soms word je uit onverwachte hoek verrast en soms uit onverwachte hoek teleurgesteld."
Kaag opnieuw minister?
Kaag verklapt nog niet of ze plaatsneemt in een nieuw kabinet. In september trad ze af als minister van Buitenlandse Zaken, na een motie van afkeuring over de evacuatieoperatie in Afghanistan. "Dat maak ik later bekend. Ik ben eerst nog druk bezig om te kijken wie het beste bij welke post past. En dat geldt ook voor de fractie, die moet ook sterk zijn."