Inkomens boeren steeds meer onder druk: ‘Niet meer rendabel om koeien te houden’
De inkomens van boeren lopen al decennia terug, terwijl ze juist steeds meer produceren, zo ziet landbouweconoom van het CBS en boer Cor Pierik. Voor hem was het ook niet meer rendabel om melkkoeien te houden. "We zijn overgeschakeld op caravans", vertelt Pierik in Stand van Nederland: Generatie Next.
Ons land is na de VS de grootste landbouwexporteur ter wereld. Toch levert dat relatief weinig op. De bijdrage van de primaire landbouw aan de Nederlandse economie is al jarenlang niet hoger dan 1,4 procent van het bruto nationaal product.
Massaproductie
De boeren worden al meer dan een halve eeuw op de been gehouden door flinke nationale en Europese subsidies. Die zorgen voor veel en goedkoop eten. Alleen door heel veel te produceren, kun je als boer wat verdienen. Die massaproductie is al jaren in strijd met strenge Europese milieuregels, wat de nieuwste generatie boeren voor een probleem stelt.
Schaalvergroting
"Vijftig, zestig jaar geleden zagen we dat de schaalvergroting enorm gestimuleerd werd", zegt Pierik. "Bedrijven werden veel groter." Toch staan de marges in de veehouderij behoorlijk onder druk. "De boer krijgt naar verhouding steeds minder voor de producten die hij verkoopt. Maar hij moet wel behoorlijk investeren voor milieumaatregelen, fosfaatrechten en om mee te kunnen met de schaalvergroting."
Op sommige plekken is de intensieve veehouderij nog wel mogelijk, zegt Pierik. "Maar niet meer op alle plekken. Ook zullen we zien dat er wat extensievere boeren zijn, met meer aandacht voor de natuur en ecodiensten. Die kunnen daarmee nog hun boterham verdienen."
Hoe kun je als boer nog wél je geld verdienen in de landbouw? Kijk donderdag naar Stand van Nederland: Generatie Next, 22:10 op NPO 2 of op NPO Start.
LEES OOK: Millennialboeren stoppen om milieuregels: ‘Ga niet aan een dood paard trekken’