Leidse farmaceut Janssen gaat coronavaccin ook in Nederland testen
Het Amerikaanse farmacieconcern Johnson & Johnson gaat zijn experimentele coronavaccin nu ook in Nederland op mensen testen. Dat meldt Het FD. Het coronavaccin is in Nederland ontwikkeld, bij dochteronderneming Janssen in Leiden. Het is voor het eerst dat de onderneming een van zijn vaccins in Nederland test.
Dit kan omdat de onderneming gebruik heeft gemaakt van een versnelde procedure om de vereiste milieuvergunning te krijgen. Eerder dit jaar versoepelde de Nederlandse de regelgeving omtrent het testen van vaccins. In Nederland is deze regelgeving normaal gesproken complexer dan in andere Europese landen.
Het onderzoek zal vermoedelijk in september beginnen en maakt deel uit van een zogenoemde fase-2-studie, die ook in Spanje en Duitsland zal plaatsvinden. Dat onderzoek moet de beste dosering van het vaccin bepalen en nagaan of meerdere inentingen wenselijk zijn.
Fase-3-onderzoek
Janssen is deze week begonnen met een fase-1-onderzoek. Hierbij krijgen circa duizend proefpersonen in België en de Verenigde Staten het coronavaccin toegediend. Dit onderzoek wordt hier onder andere uitgevoerd dor het LUMC in Leiden en het UMC Utrecht. Later dit jaar wil Janssen ook een fase-3-onderzoek uitvoeren onder tienduizenden mensen. Dat houdt in dat er gekeken wordt of het vaccin ook voldoende bescherming biedt.
Bij de ontwikkeling van de vaccins maakt Janssen gebruik van een technologie die als een vorm van genetische manipulatie wordt beschouwd. Zorgjournalist Marieke ten Katen vertelde eerder in WNL-programma Goedemorgen Nederland dat Janssen een goede reputatie heeft op het gebied van vaccins, en noemde het een goed signaal dat het al op mensen getest kon worden. "Dat betekent dat het de goede kant op gaat. Maar het is nog even afwachten of dat in de grotere studies ook zo gaat zijn.”