Oud-minister milieu werkte eerst bij Philips: ‘Gloeilampverbod was geen lobby’
Oud-minister van milieu Jacqueline Cramer (PvdA) vindt het in 2009 ingevoerde gloeilampverbod niet het resultaat van een lobby, maar het product van 'geslaagde onderhandelingen'. Dat zei Cramer gisterenavond in Haagse Lobby van WNL op NPO 2. “Ik heb niet zitten sjoemelen achter gesloten deuren. Dit is de manier waarop ik sowieso werk.”
“Je probeert een coalitie te krijgen van mensen die willen veranderen”, aldus Cramer. “Je kan beter medewerking organiseren, dan je tegenwerking creëren.” In 2009 werd de gloeilamp in de EU verboden nadat verschillende partijen, waaronder Greenpeace, Phillips en politici, zich hard maakten voor het verbod.
LEES OOK: Gloeilampverbod uit 2009 was ‘een grote zwendel’
Alhoewel het gloeilampenverbod indertijd werd bejubeld als een zegen voor het milieu, was het promoten van de veel duurdere spaarlamp een belangrijke reden voor Philips om het verbod te steunen. Cramer kende genoeg mensen uit 'de lichtwereld', omdat ze zelf eerder gedetacheerd was bij het bedrijf. “Je weet natuurlijk zo de mensen te vinden waar je van weet: als ik die pols, weet ik ook wat men vindt in een bepaald bedrijf”, aldus Cramer. “Zo werkt dat, ja.”
Hoewel Cramer tevreden terugkijkt op haar eigen handelen, ging niet alles goed rondom de introductie van gloeilampverbod. “In wezen nam ik mensen hun romantische peertjes af. Dat vond ik ook het moeilijkste om overtuigend over de bühne te krijgen, omdat er nog niet een alternatief was waarvan we dachten: Dit is het.”
LEES OOK: Gloeilampen: Philips maakte ze 100 jaar, maar liet ze toen verbieden
De spaarlamp die vol werd gepromoot was niet het alternatief waar de PvdA’er heel blij van werd. “Omdat het eigenlijk een soort in elkaar gedraaide TL-buis was met kwik erin.”
Philips komt in Haagse Lobby overigens niet aan het woord: het bedrijf wilde alleen voor de camera verschijnen als de makers van Haagse Lobby beloofden bepaalde criticasters uit het programma weg te laten.