Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Harry hoopt op verzoening met Britse koninklijke familie, maar royaltydeskundige is sceptisch: 'Er moet meer tijd overheen gaan'

Rick Hartkamp
•

De terugkeer van Harry en Meghan naar het Verenigd Koninkrijk was groot vorstelijk nieuws afgelopen zomer. Zes jaar na ‘Megxit’ legde Harry in een interview uit waarom ze besloten om weer in het VK te gaan wonen. Hij gaf ook aan dat hij goede hoop heeft dat het koppel en de Britten elkaar weer vinden. Royaltydeskundige Justine Marcella heeft er een hard hoofd in.

In 2020 besloten Harry en Meghan een stap terug te doen als werkende leden van het Britse koningshuis. Ze verhuisden naar Noord-Amerika en vestigden zich uiteindelijk in Californië. Sindsdien is de relatie met een deel van de koninklijke familie onder druk komen te staan. In een veelbesproken interview met Oprah Winfrey in 2021 spraken ze openlijk over hun ervaringen binnen het koningshuis en de spanningen die ze hadden meegemaakt.

De spanningen bleven de jaren daarna onderwerp van gesprek. In hun Netflix-documentaireserie uit 2022 vertelden Harry en Meghan verder over hun vertrek en hun leven buiten het koningshuis. In 2023 publiceerde Harry zijn memoires, Spare, waarin hij onder meer uitgebreid inging op zijn moeizame relatie met zijn broer William. Ook zijn juridische strijd om beveiliging in het Verenigd Koninkrijk speelde een rol bij de vraag of hij met zijn gezin naar zijn geboorteland kon terugkeren.

Hoop op verzoening

"Ik hoop dat het gedrag zal veranderen", zei Harry tijdens zijn eerste interview sinds hun terugkeer in het Verenigd Koninkrijk. "Ik ben er zeker van dat wij allemaal, ik, mijn familie, en een deel van de Britse pers dit allemaal graag achter ons willen laten." Hij benadrukte dat hij optimistisch blijft en iedereen respecteert, zolang anderen ook zijn standpunt respecteren. "Ons standpunt is nu duidelijk en hopelijk kunnen we verder met ons leven."

"In iedere familie moet je, als je mot met elkaar hebt, met elkaar gaan eten en praten. En dan zand erover", zegt Marcella in Goedemorgen Nederland. Deze situatie is echter anders. "Charles geloof ik in, daar heeft hij al een gesprek mee gehad voordat hij terugkeerde naar Engeland. Dat is een echte vader, ook nog eens ziek. Je wil je kinderen en kleinkinderen dan zo dicht mogelijk bij je hebben."

William daarentegen staat daar anders in, weet ze. "Harry is niet alleen zijn broer, maar William is de toekomstige koning. Hij houdt ook rekening met het instituut, de monarchie. Het is dan wel zijn broer, maar tegelijkertijd is het ook een gevaar voor het instituut. Omdat Harry de afgelopen jaren heeft laten zien dat hij wat makkelijker dan gebruikelijk de vuile was buiten hangt."

In het interview kwam de band met zijn broer nog ter sprake. "Het is een enorm herkenbaar probleem voor heel veel mensen", zei hij daarover. "Er zijn ruzies tussen broers en zussen en er zijn gebroken relaties tussen kinderen en hun ouders. Dat hoor ik veel van mensen die ik spreek. En dan kijken mensen misschien naar ons en denken: 'Hoe gaan jullie het oplossen?' En wellicht helpt dat hen om hun eigen problemen ook op te lossen. Sommigen willen het niet oplossen, maar ik wel. Natuurlijk wil ik dat, het belangrijkste is om te verzoenen."

"Misschien heelt tijd alle wonden", zegt Marcella, "maar als ik dit weer zie, denk ik: ja Harry, je hebt vijf jaar lang iets gedaan wat niet erg handig is geweest. Na vijf jaar dan zelf zeggen: laten we weer vrienden worden, is een lastige. Er moet meer tijd overheen gaan."

Terugkeer in koninklijke rol?

Buckingham Palace heeft al duidelijk gemaakt dat Harry en Meghan niet terugkeren in een koninklijke rol. "Toch zie ik dat ze dat eigenlijk wel weer doen. Ze moeten eerst een juiste verhouding vinden, hoe ze hiermee om moeten gaan."

Omdat ze geen officiële koninklijke titels meer hebben, is de beveiliging in Engeland een issue. "Daarom waren ze niet eerder in Engeland en zijn ze mede daarom het land uitgegaan. Hij wilde goed beveiligd worden om te voorkomen wat met zijn moeder is gebeurd. Die rechtszaak daarover heeft hij verloren. Als ze beveiliging wilden, moesten ze het zelf betalen."

Nu hij terug is, wordt opnieuw een risicoanalyse gemaakt. "Ze gaan opnieuw naar de zaak kijken. Bovendien willen ze in de regering sowieso de beveiligingsregels voor publieke figuren tegen het licht houden."

Tweede kans voor Meghan of niet?

Meghan speelde een grote rol in de verbroken relatie tussen de koninklijke familie. "Ik vind het daarom wonderlijk dat ze terug zijn. Vanuit Harry kan ik het goed begrijpen, omdat ze in Amerika het moesten opnemen tegen honderden beroemdere mensen dan zij. Bovendien had Harry daar niet veel omhanden. Alles wat ze wilden, mislukte. Geld ophalen voor bijvoorbeeld goede doelen is in Engeland nou eenmaal makkelijker voor hem. Daar is hij nog steeds de zoon van de koning en prinses Diana."

Van Meghan snapt ze het niet. Marcella doelt op Meghans moeizame relatie met de koninklijke familie en haar openlijke kritiek op het koningshuis. "Harry komt er nog wel mee weg. Voor haar is het niet te doen. Alles wat zij doet wordt naar beneden gehaald. Ik denk dat Meghan zeker wat fouten heeft gemaakt, al heeft iedereen recht op een tweede kans. Ik geloof alleen dat dat voor haar in Engeland uitgesloten is."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau