FVD-school opent deuren voor geïnteresseerde ouders: 'Een soort marketingdag'
De Renaissanceschool van Forum voor Democratie (FVD) in Almere heeft tijdens de eerste open dag tientallen geïnteresseerde ouders getrokken. Tegelijkertijd roept de school vragen op over de manier waarop geschiedenis en politiek worden behandeld. Volgens De Telegraaf-hoofdredacteur Kamran Ullah is het dan ook terecht dat journalisten kritisch kijken naar wat er achter de deuren van de school gebeurt.
De Renaissanceschool opende twee weken geleden de deuren en heeft op dit moment vier leerlingen. De school is opgericht vanuit het FVD-netwerk en richt zich naar eigen zeggen op onderwijs dat is geïnspireerd door "de waarden, schoonheid en excellentie van de Europese beschaving". Tijdens de open dag konden geïnteresseerde ouders een kijkje nemen in de school, die onder meer is ingericht met Perzische tapijten en een 'verwonderkamer' met aandacht voor het koloniale verleden van Nederland.
De directeur van de school, Douwe Filz, haalde tijdens de open dag uit naar De Telegraaf. Hij verweet de krant onder meer dat die "nogal gefixeerd" is op de Holocaust. Hoofdredacteur Kamran Ullah ziet geen reden om de kritiek niet te publiceren. "Dat mag je vinden. We hebben het daarom ook gewoon opgeschreven. Want als hij dat vindt, dan schrijven we dat ook op."
Volgens Ullah is het bovendien logisch dat er kritische vragen worden gesteld over de nieuwe school. "Het is natuurlijk niet heel raar dat die vragen worden gesteld. Ook omdat het in de politiek klinkt." Daarmee verwijst hij naar de politieke achtergrond van de school en de ideeën die binnen FVD leven.
Vier leerlingen
De Renaissanceschool is nog klein. Op dit moment zitten er vier leerlingen, later dit jaar zouden daar nog twee leerlingen bijkomen. Volgens de schoolleiding zijn er inmiddels voldoende aanmeldingen om volgend schooljaar mogelijk één of twee klassen te vullen.
Juist omdat de school nog maar net open is, wilde De Telegraaf volgens Ullah weten hoe de eerste open dag eruit zou zien. "En op die eerste dag zijn er ook alleen journalisten geweest. Maar we hebben maar vier leerlingen. Dus we waren wel benieuwd of het zo'n open dag is. Welke ouders komen er? En hoe laten ze dan hun school zien?"
Ullah ziet de open dag daarnaast als een moment waarop de school zichzelf presenteert aan potentiële nieuwe leerlingen en hun ouders. "Hoe toon je eigenlijk een school aan mensen die je echt probeert binnen te halen? Want dat is natuurlijk ook een soort marketingdag. Stuur je kind naar ons."
De verslaggevers van De Telegraaf letten tijdens hun bezoek onder meer op de inrichting van de school. Zo liggen er Perzische tapijten en staat er een vleugel in een lokaal waar leerlingen hun lunch bereiden. Ook staat er een uil op tafel, het logo van de school. "Dat valt op, want in een normale school zie je dat niet heel veel terug."
Tegelijkertijd probeert de school volgens Ullah juist uit te stralen dat het om een normale basisschool gaat. Tijdens de open dag werd onder meer aandacht besteed aan een thema over een museum en de klassieke geschiedenis.
Holocaustonderwijs
De politieke achtergrond van de school maakt volgens Ullah ook de vraag relevant hoe gevoelige onderwerpen worden behandeld. Binnen FVD zijn in het verleden meerdere prominenten vertrokken vanwege antisemitische uitingen binnen de partij. De Telegraaf wilde daarom onder meer weten hoe op de Renaissanceschool over de Holocaust wordt onderwezen. "Want we weten dat die partij daar soms ook wel andere denkbeelden op nahoudt dan dat gemeengoed is."
Schooldirecteur Filz zei tegenover De Telegraaf dat de Holocaust gewoon wordt behandeld. Hij vindt volgens de krant wel dat de krant te veel nadruk legt op die periode. Op de school wordt daarnaast nadrukkelijk aandacht besteed aan de Nederlandse en Europese geschiedenis, waaronder het koloniale verleden.
Of de Renaissanceschool op langere termijn voldoende leerlingen weet te trekken, moet nog blijken. De schoolleiding mikt op elf leerlingen in het komende schooljaar. Ullah durft niet te voorspellen of de school over enkele jaren nog bestaat. "Maar een paar jaar geleden hadden we ook niet gedacht dat het zou lukken. En uiteindelijk is het toch geopend en is er iemand die daar nu directeur is. En er zijn leerlingen, dus wie weet."