Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

D66-fractievoorzitter Jan Paternotte: 'Pro en VVD moeten er samen uit kunnen komen'

Hans Stehouwer

Prinsjesdag nadert met rasse schreden en voor het minderheidskabinet betekent dat flink doorwerken om de begrotingen rond te krijgen. D66 en CDA dringen aan op een deal met Progressief Nederland. De VVD is geen voorstander van het idee om over links te gaan. D66-fractievoorzitter Jan Paternotte denkt nog steeds dat de kogel maandag door de kerk moet kunnen zijn.

Van een spoedoverleg was volgens Paternotte woensdag geen sprake. "Er is wel vanmiddag tussen de fracties - dus Ruben Brekelmans, Henri Bontenbal en mij - overlegd", zei Paternotte kort na bekendmaking van het nieuws van de NOS woensdagavond. "In december heb je pakjesavond, in augustus zijn er heel veel overleggen tussen partijen om een begroting te maken. Er wordt elke avond hard gewerkt."

Progressief Nederland

"Wij willen graag een heel brede politieke deal en zeker ook met Pro", aldus Paternotte in Goedenavond Nederland. "Maar niet alleen met Pro. Pro is de grootste oppositiepartij in de Tweede en Eerste Kamer, dus dat is wel de snelste route naar een meerderheid voor de begrotingen, waardoor je echt vooruit kan. Maar we willen ook meer partijen daarbij trekken en ik denk ook dat dat gewoon moet kunnen."

Driekwart van Nederland wil dat het kabinet snel tot een begrotingsdeal komt, claimt Paternotte. "Niemand zit erop te wachten dat dit drie maanden gaat duren, iedereen wil duidelijkheid en oplossingen. Natuurlijk is er een wat grotere afstand tussen de VVD en Pro dan tussen andere. Daar kun je eindeloos in blijven hangen, maar als D66 en SGP het in het verleden konden, moeten Pro en de VVD, die ooit samen in een kabinet hebben gezeten, dat ook prima kunnen."

Heinens huiswerk

Bontenbal zei kort voor de uitzending dat er nog lang geen akkoord zou zijn. "We hebben sinds anderhalve week de cijfers van de economie, dan moet er heel hard gewerkt worden, dat huiswerk heeft Eelco Heinen op tijd af", reageert Paternotte. "Wat we nog niet hebben, is een akkoord met oppositiepartijen. We weten dat we daarvoor ook flinke bewegingen moeten maken."

Paternotte vindt het niet gek dat oppositiepartijen zich assertief opstellen. "Ik herken dat bij onderhandelingen ook hoort dat mensen af en toe even stevige uitspraken doen, dat is logisch. Ik verwacht ook echt niet dat oppositiepartijen gewoon aanschuiven en zeggen: oh, dit is wat het kabinet van plan is, nou fantastisch!"

Jan Paternotte
Jan Paternotte
Fractievoorzitter D66

“Ik herken dat bij onderhandelingen ook hoort dat mensen af en toe even stevige uitspraken doen, dat is logisch.”

Quote delen
  • Gekopieerd

De fractievoorzitter van de grootste partij van Nederland bij de afgelopen verkiezingen stelt dat het zijn partij veel opleverde toen het in het verleden een begrotingsakkoord sloot. "Dat geldt vaker. Door verantwoordelijkheid te nemen, moet je iets gaan verdedigen. Maar je laat ook wel zien wat voor verschil je kan maken. Iedereen weet wat het kabinet voor inzet heeft. De oppositiepartijen die daar iets aan veranderen, halen echt wel wat binnen. Geef me je angst en ik geef je er een hele mooie begroting voor terug."

Ruig standpunt BBB

De stellingname van BBB-leider Henk Vermeer, die wil dat alle stikstofplannen weer van tafel gaan, noemt Paternotte "heel ruig". "We hebben nu een halfjaar geklust aan een pakket waar echt veel meer steun voor is dan we in de afgelopen zeven jaar gehad hebben. Dat moet dan allemaal weer in de prullenbak, weer helemaal opnieuw beginnen. Jongens, kom op..."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau