PostNL voert nieuw tarief in en waarschuwt: 'Zonder nieuwe regels wordt het heel ingewikkeld'
Een verjaardagskaart, rouwkaart of brief voelt voor veel mensen nog altijd persoonlijker dan een appje. Toch wordt er steeds minder post verstuurd. Vergeleken met twintig jaar geleden is het postvolume met zeventig procent afgenomen. Volgens PostNL-directeur Maurice Unck sluiten de huidige regels niet meer aan op die nieuwe werkelijkheid en is verandering onvermijdelijk.
"Post blijft belangrijk", zegt Unck in Goedenavond Nederland. "Kaartjes, maar ook belangrijke dingen zoals verkiezingen, gaan nog via de post. Dus post blijft mensen nauw aan het hart gaan. Maar het is wel minder. Het is een andere tijd. Bij een andere tijd horen andere regels."
PostNL leed vorig jaar 35 miljoen euro verlies op de universele postdienst, de wettelijke taak om alle post uit de oranje brievenbussen door heel Nederland te bezorgen. Volgens Unck wringt het dat een commerciële onderneming verplicht is een verlieslatende overheidstaak uit te voeren. "We hebben een verplichting om alles wat in de oranje brievenbussen gaat netjes te bezorgen. Op die categorie hebben we heel veel verlies gemaakt."
Nieuw tarief
Afgelopen weekend voerde PostNL daarom een nieuw systeem in. Wie een brief binnen twee dagen wil laten bezorgen, betaalt voortaan het reguliere tarief van 1,40 euro. Voor bezorging op de eerstvolgende dag geldt een nieuw tarief van 3,25 euro. Vooral voor rouwpost betekent dat een flinke prijsstijging. "Omdat wij ons netwerk aan het inkrimpen zijn, betaal je voor bezorging de volgende dag meer. Dat is een keuze die je kunt maken."
Unck hoopt dat het kabinet de regels verder versoepelt. Zo wil PostNL op termijn standaard binnen drie dagen bezorgen en de zaterdagbezorging afschaffen. "Op zaterdag lopen nu nog 12.000 postbezorgers rond, terwijl er heel weinig post is. We willen de dienstverlening moderniseren en toegankelijk houden."
PostNL-directeur Maurice Unck waarschuwt dat het heel ingewikkeld wordt om post te blijven bezorgen als de overheid de taakstelling voor zijn bedrijf niet aanpast. "We doen het graag in een nieuw jasje. Als de overheid wil betalen. We draaien nu 35 miljoen euro verlies op de taak… pic.twitter.com/AcZagRJa4f
— WNL Vandaag (@WNLVandaag) July 14, 2026
Dat steeds meer communicatie digitaal verloopt, merkt ook advocaat Sébas Diekstra. Toch krijgt hij dagelijks stapels fysieke post binnen. "Het zijn allemaal enveloppen met ontvangstbevestigingen van bezwaren en beroepen die ik gewoon per e-mail heb ingediend. Dat is zo zonde van het systeem. Ik ben maar één advocaat met een paar honderd zaken. Als je dan op één dag tien tot vijftien van die brieven krijgt, zie je hoeveel er onnodig wordt verstuurd. De Belastingdienst helpt daar ook aan mee."
Raar
Dat PostNL winst maakt met pakketten, verandert volgens Unck niets aan de discussie. Het bedrijf verdient jaarlijks ruim zestig miljoen euro aan pakketbezorging, maar dat mag volgens hem geen reden zijn om verlies op de wettelijke posttaak te accepteren. "Je krijgt een taak opgelegd van de overheid en daar maken we 35 miljoen verlies op. Dat vinden we raar. Een bedrijf moet gewoon een normaal resultaat kunnen boeken."
Volgens Unck is met de nieuwe bezorgtarieven een eerste stap gezet, maar is er snel meer duidelijkheid nodig over de toekomst van de postvoorziening. "Als de taak wordt aangepast en we die weer netjes kunnen uitvoeren, in een modern jasje, willen wij dat heel graag doen. Maar als de regels niet veranderen en de overheid daar ook niet voor wil betalen, dan wordt het wel heel ingewikkeld."