Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
Sven op 1 Politiek

Minister van Infrastructuur Karremans sluit tolheffing niet uit: 'Geen fan van, maar valt over te praten'

Wouter Luijken

Er kan in de toekomst op meer plekken tol worden ingevoerd om de Nederlandse infrastructuur te financieren. Dat zegt minister van Infrastructuur Vincent Karremans in Sven op 1. Tegelijk benadrukt hij dat hij geen voorstander is van die richting.

De vraag of Nederland vaker moet kiezen voor tolwegen om grote infrastructurele projecten mogelijk te maken, ligt nadrukkelijk op tafel. Volgens Karremans is het een reëel scenario, "We doen het al, hè? We hebben al een tunnel waar het gebeurt."

De minister benadrukt dat hij vooral pragmatisch naar de financiering van infrastructuur kijkt, zeker nu de kosten voor onderhoud en vernieuwing snel oplopen. "Ik heb liever wel een tunnel met tol dan geen tunnel zonder tol. Het moet alleen wel functioneel zijn. Ik ben geen fan van tol."

De discussie over alternatieve financiering van wegen, bruggen en spoor wordt steeds urgenter. Het budget staat onder druk, terwijl grote vervangingsopgaven voor verouderde infrastructuur zich opstapelen. Daardoor moeten keuzes worden gemaakt over welke projecten doorgaan en welke worden uitgesteld.

Luister de uitzending hieronder terug:

Om deze content te bekijken dien je akkoord te gaan met sociale media cookies.

Sven Kockelmann schetste in het gesprek een concreet scenario waarin tol mogelijk uitkomst kan bieden, bijvoorbeeld bij nieuwe verbindingen die belangrijk zijn voor economische ontwikkeling. "Stel dat er geen geld is om bijvoorbeeld een extra weg of een wegverbreding richting het havengebied of een andere belangrijke economische regio te realiseren. Stel dat er echt geen geld is voor een nieuwe weg, maar dat dat voor de economische ontwikkeling wel nodig is en dat het bedrijfsleven zegt: ik betaal liever tol dan dat er geen weg ligt. Is er met u over te praten, ja of nee?"

Karremans houdt die optie open, al blijft hij terughoudend over het structureel invoeren van tol. "Daar valt over te praten, maar ik ben geen fan van tol. Laat ik dat wel heel eerlijk zeggen. Maar we zitten nu niet in een fase waarin ik de luxe heb om allemaal opties uit te sluiten."

In Nederland bestaan al enkele tolconstructies, bijvoorbeeld bij tunnels en bij specifieke infrastructuurprojecten. Een voorbeeld dat Karremans noemt is de ViA15, waar tol onderdeel wordt van de financiering van de aanleg. "Die wordt nu aangelegd en dat wordt ook een tolweg. Het is ook gebruikt in het verleden om infrastructuur te financieren. Het kan ook in de toekomst. Je moet daar, vind ik, wel voorzichtig in zijn. En je moet alsnog ook omrijroutes hebben als je die tol niet wilt betalen."

Het kabinet onderzoekt bredere manieren om de financiering van infrastructuur op orde te krijgen, nu de opgaven richting de komende decennia verder oplopen. Daarbij wordt gekeken naar verschillende modellen, maar keuzes zijn nog niet gemaakt. Karremans sluit tol daarom niet uit, maar wil het ook niet tot standaardbeleid maken. "Er valt over alles te praten, alleen ga ik uiteindelijk wel kiezen voor de beste optie."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau