NYT: VS willen meer dan militaire rol op Groenland
In de onderhandelingen over de toekomst van Groenland sorteren de Verenigde Staten voor op een grotere rol dan slechts militair. Dat schrijft The New York Times, dat zich baseert op vele gesprekken met Amerikaanse, Deense en Groenlandse bronnen.
Zo zou onder meer worden gesproken over vetorecht voor de VS in het geval Russische of Chinese partijen willen investeren op Groenland, en over grondstoffen die Groenland herbergt. Ook willen de VS na een mogelijke verzelfstandiging van het semiautonome Deense eiland militair aanwezig kunnen blijven, iets waar Groenland volgens de krant geen heil in ziet. Het Pentagon zou haast maken met plannen voor militaire uitbreiding.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft herhaaldelijk de wens uitgesproken Groenland te willen inlijven, en zette die ambitie begin dit jaar kracht bij door te zeggen desnoods geweld niet te schuwen. Dat leidde onder meer tot spanningen binnen de NAVO; zowel de VS als Denemarken maken daar deel van uit. Na interventie van NAVO-chef Mark Rutte werd vervolgens een "raamwerk" overeengekomen met de VS, waarna inmiddels vijf onderhandelrondes hebben plaatsgevonden, aldus de NYT.
De NAVO kondigde indertijd aan collectief de verdediging van het Arctisch gebied te zullen aanscherpen. De missie die daartoe werd opgetuigd, Arctic Sentry geheten, was in lijn met wat werd afgesproken met Trump, zei Rutte bij aanvang van de missie in februari. Hij noemde de missie "veel effectiever" dan wat het militair bondgenootschap tot dan toe had gedaan in de regio.