Strenge regels op Koningsdag in Amsterdam: maximaal één alcoholisch drankje en volle boten aangepakt
Mensen die Koningsdag in Amsterdam vieren krijgen te maken met veel strengere regels dan in de rest van Nederland. Er wordt extra gecontroleerd op het aantal mensen op boten in de grachten en de gemeente controleert strenger op de verkoop van alcohol op straat. Ook mag iemand op straat maximaal één alcoholisch drankje bij zich hebben.
Op de kleinere grachten in het centrum van Amsterdam mogen er maximaal twaalf passagiers en één schipper aan boord zijn. Als je met meer mensen vaart, kun je een boete krijgen. Deze beperking geldt niet op de grotere, doorgaande vaarwegen.
Particulieren mogen daarnaast geen drank verkopen op straat, dat mogen alleen horecagelegenheden of winkels met een vergunning.
Amsterdammers werden gevraagd naar de maatregelen en zij roepen op tot een tikkeltje burgerlijke ongehoorzaamheid. "Ik hoop het niet", zei een passant tegen De Telegraaf op de vraag of mensen zich aan de strenge regels gaan houden.
Dubbele gevoelens bij Daphne Deckers
Daphne Deckers woonde in de binnenstad van Amsterdam en zag de festiviteiten ieder jaar meer uit de hand lopen. "Het leek steeds heftiger te worden. Ieder jaar vallen meer mensen in de grachten. Er is heel veel overlast."
Vorig jaar kwam Amsterdam ook negatief in het nieuws op Koningsdag. Een vrouw uit Ierland werd in de binnenstad voor het oog van anderen verkracht. Op beelden was te zien dat een groep vrouwen de man van haar af wilden trekken. Het voorval leidde tot grote verontwaardiging.
Daarnaast worden portieken massaal "ondergepist en ondergekotst". Het zijn vooral mannen die dat op de stoep en voor de deur doen, wat volgens Deckers jaarlijks tot grote ergernis leidt bij grachtbewoners.
Deckers snapt enerzijds dat de gemeente deze maatregelen heeft getroffen, maar heeft er ook dubbele gevoelens bij. "Mensen hebben nou eenmaal lol en je kan denken: laat het maar gebeuren, maar je verwacht van een gemeente ook dat het niet heel erg uit de hand loopt."
'Misschien moeten we het weer veranderen'
Volgens oud-burgemeester Peter Rehwinkel heeft de gemeente Amsterdam baat bij de nieuwe, strengere regels. "Je wil dat zo'n dag feestelijk verloopt."
Het kan namelijk ook vreselijk misgaan. Hij noemt 2009 als voorbeeld, het jaar dat Koninginnedag bruut werd verstoord door de aanslag bij De Naald in Apeldoorn. Er vielen acht doden toen Karst T. door het publiek reed en tegen het monument tot stilstand kwam. Rehwinkel: "Ik kom 's avonds weer in Amsterdam en het feest ging daar gewoon door. Het was alsof er niets was gebeurd."
Koningshuisverslaggever Pieter Klein Beernink vertelt in de studio van Goedemorgen Nederland dat het jaarlijkse feest begon als kinderfeest. "Ze hadden dat bedacht om de mensen uit de kroegen te houden, zodat er meer nationale binding was en een mooi feest, zonder dat iedereen lazarus werd. Misschien is het wel weer een moment om het te veranderen."