Ruben Brekelmans (VVD): 'Iedere keer als streng asielbeleid in beeld komt, kiest Geert Wilders voor chaos'
De Eerste Kamer stemt dinsdag over nieuwe asielwetgeving. In een eerder stadium leek er een meerderheid te zijn, maar inmiddels zijn de asielwetten op losse schroeven komen te staan. De PVV liet woensdag weten geen steun te verlenen aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. "Iedere keer als streng asiel in beeld komt, kiest Geert Wilders voor politieke chaos", stelt VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans in Café Kockelmann.
De wetten waarover gestemd wordt, zijn de Wet invoering tweestatusstelsel, de Asielnoodmaatregelenwet en de novelle aanpassing strafbaarstelling illegaal verblijf, dat voorkomt uit een omstreden PVV-amendement. In Nederland leven naar schatting tussen de 23.000 en 58.000 mensen zonder geldige verblijfspapieren.
Café Kockelmann gemist? Luister de uitzending hier terug als podcast:
PVV draait
Dat de PVV de novelle niet meer steunt, wordt door politiek verslaggever Mats Akkerman bestempeld als "heel erg onverwacht." "Omdat de PVV diezelfde novelle in de Tweede Kamer nog wel had gesteund. Door die draai is het halen van die wetten in de Eerste Kamer op losse schroeven komen te staan."
Asielminister Bart van den Brink weigerde specifiek partijen uit te lichten en wilde nog niet te veel op de zaken vooruitlopen. "Ik lees alle tussenstanden, maar ik richt me op de uitkomst en dat is komende dinsdag. We hebben met elkaar afgesproken dat we meer grip op migratie willen krijgen. We weten dat dat in deze wetten verankerd zit omdat je maatregelen neemt die de instroom beperken. Maar ik ga pas na dinsdag reflecteren op wat de betekenis is van de uitkomst."
Achter de schermen weet de coalitie echt niet wat er gebeurt als de wetten het niet halen, merkt Akkerman. "Behalve dat het een afgang zou zijn voor de coalitie en voor minister Bart van den Brink."
Zorgen om novelle bij Bikker
"Ik stem voor asielwetten die werken", reageert ChristenUnie-leider Mirjam Bikker aan tafel bij Café Kockelmann. "Daarom hebben wij voor het Europese migratiepact - een andere wet die net door de Tweede Kamer is - gestemd. Dat betekent dat je veel beter gaat tegenhouden bij de buitengrenzen. Maar als het gaat om deze novelle dan blijf ik zorgen houden dat mensen die mensen die in illegaliteit leven helpen een vorm van strafbaarheid kunnen meemaken."
Volgens minister Van den Brink gaat bijvoorbeeld het aanbieden van een kop soep aan een illegale niet strafbaar worden door de novelle, maar dat neemt de zorgen van Bikker niet weg. "De kerken zeggen bijvoorbeeld: doe ons dit niet aan. Wij willen ook voor mensen die hier zijn, maar nog niet terugkunnen of klem zijn gekomen, barmhartig kunnen zijn. Dat neemt niet weg dat ik ook altijd zal zeggen dat je regels moet uitvoeren en als mensen terugkunnen, ze terug moeten gaan. Maar de strafbaarstelling van illegaliteit gaat ons te ver."
Bikker stelt dat het vorige kabinet met toenmalig asielminister Marjolein Faber de boosdoener is. "Volgens mij zitten we al eindeloos in de problemen door al die Faber-symboolwetgeving in plaats van dat we aanpakken wat we eigenlijk in Europees verband al keihard hebben afgesproken."
Spelletjes van PVV
Alle aandacht van Van den Brink en premier Rob Jetten moet erop gericht zijn om toch voor een meerderheid in de Eerste Kamer te zorgen, bepleit Brekelmans. "Laten we ook nog even stilstaan bij de politieke spelletjes die de PVV speelt", voegt de voormalig Defensieminister daaraantoe. "Zij hebben voor die wetten in de Tweede Kamer gestemd, ook voor die novelle. Iedere keer als streng asielbeleid in beeld komt, kiest Geert Wilders voor politieke chaos."
Over de asielwetten wordt al jarenlang gesproken. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strengere asielbeleid te krijgen, waar heel veel Nederlanders naar snakken, en dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
Rutte als voorbeeld
Van Jetten verwacht Brekelmans dat hij het hele weekend achter de schermen zijn positie inzet om ervoor te zorgen dat er een meerderheid komt. "Naar iedereen die daar een bijdrage aan kan leveren. Dat kan naar zijn eigen partij zijn, maar ook naar een van de andere eenpitters zijn. Uiteindelijk moet er een meerderheid komen. Het kan me niet schelen wie daar voor nodig is."
"We weten nog hoe Mark Rutte dat in het verleden deed", besluit Brekelmans. "Die ging op zulke momenten bovenop je zitten en liet je niet meer los voor er een oplossing was. Jetten mag zijn eigen stijl daarin hebben. Maar uiteindelijk wordt een premierschap ook gedefinieerd door wat je politiek voor elkaar krijgt. Dit is wel een spannend moment wat dat betreft."