Annemarie Jorritsma in Sven op 1.
ANP
Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
Sven op 1 Politiek

Jorritsma (VVD) snapt moeizame formatie: 'Kiezer heeft gezegd dat land versnipperd moet zijn'

Rick Hartkamp

VVD-prominent Annemarie Jorritsma zegt dat de moeizame formatie komt omdat Nederland "versnipperd heeft gestemd". Dat het formeren daardoor mogelijk lang duurt, is voor haar geen verrassing, zegt ze in Sven op 1. Volgens Jorritsma heeft de kiezer tijdens het stemmen namelijk helemaal niet gekeken naar regeringsopties.

Informateur Sybrand Buma zette vrijdag de vijf partijleiders van D66, CDA, VVD, GroenLinks-PvdA en JA21 bij elkaar, maar ook dat leverde nog geen concrete doorbraken op. "Het is ook idioot snel gegaan, dat backfired nu", toont Jorritsma begrip voor het proces. "We zijn gewend dat het best lang duurt. De uitslag van de verkiezingen is ook niet eenvoudig. De kiezer heeft gezegd dat het land versnipperd moet zijn."

Annemarie Jorritsma
Oud-politicus

“We zijn gewend dat het best lang duurt. De uitslag van de verkiezingen is ook niet eenvoudig. De kiezer heeft gezegd dat het land versnipperd moet zijn.”

Quote delen
  • Gekopieerd

Jorritsma ziet dat veel mensen op 'snipperpartijen' hebben gestemd. "Dat zijn voor een flink deel one-issuepartijen. Dat duidt erop dat mensen iets minder hebben gezegd welke kant het land op moet gaan. Dat maakt het ingewikkeld." Ze ziet dat alle prominente partijen kleiner zijn geworden in zetelaantal. "Men heeft daarom tijd nodig, ik snap dat heel goed."

'Ga met elkaar praten'

Daarnaast is Jorritsma kritisch op het feit dat elk onderwerp breed wordt uitgemeten in de media. "Het is onparlementair. Ze kunnen geen scheet laten of het moet weer in de krant. Het is vreselijk. Als je echt met elkaar tot iets wil komen en zeker in een versnipperd land, dan helpt die publiciteit helemaal niet."

Ook is ze kritisch op de methode-Koolmees (de verkenner in de eerste formatiefase), met twee partijen gaan schrijven en kijken wie er aanhaakt. Volgens Jorritsma kost dat meer tijd dan het oplevert. "Of dit de ideale methode is? Ik denk het niet. Er worden gesprekken gevoerd tussen twee partijen met samen 46 zetels, maar verder is nog met niemand inhoudelijk gesproken. Als het zo doorgaat, wordt het ook niets. Dan valt er geen regering te vormen."

Luister deze uitzending van Sven op 1 hier terug als podcast:

Om deze content te bekijken dien je akkoord te gaan met sociale media cookies.

"Je moet er niet aan denken dat dit uitloopt op nieuwe verkiezingen", uit ze haar zorgen. "Ik ga er daarom vanuit dat men tot een verstandige oplossing komt." Die oplossing is volgens haar een meerderheidskabinet met D66, CDA, VVD en JA21. "Of zij eruit komen weet ik ook niet, dat kan je pas concluderen nadat je met elkaar over de inhoud hebt gesproken."

D66-leider Rob Jetten benadrukte na afloop van het gesprek vrijdag dat deze optie nog steeds niet zijn voorkeur heeft. In gesprek met de pers zei hij dat nog steeds "een onlogische combinatie" te vinden.

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau