Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Wie wordt de nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer? 'Eén stem kan zomaar het verschil maken'

Hans Stehouwer

Drie kandidaten strijden om de eervolle baan van voorzitter van de Eerste Kamer. Ilona Lagas van de BBB, Tanja Klip-Martin van de VVD en Mei Li Vos van GroenLinks-PvdA - die op dit moment tijdelijk voorzitter is - zijn in de race voor de prestigieuze positie in de hofstad. 

"Het is altijd een mooi hoogtepunt in Den Haag", zegt politiek verslaggever Tessa van Viegen over de verkiezing. "Het is een belangrijke baan. Je zou denken: het is alleen maar de voorzitter van de Eerste Kamer, die moet die vergaderingen leiden. Dat is zo, maar het is ook echt een ceremoniële baan."

"Als er staatshoofden het parlement bezoeken, dan is dat degene die hen ontvangt. Zelenski was bijvoorbeeld nog in de Eerste Kamer op bezoek. De Eerste Kamervoorzitter is er dan de gastheer, dat is best wel een belangrijke taak. Wat dat betreft wordt er altijd een stukje parlementaire geschiedenis geschreven."

Strijd tussen rechts en links

"Het is eigenlijk een beetje een strijd tussen rechts en links", stelt Van Viegen in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Je hebt twee wat rechtsere kandidaten en één linkse kandidaat. Dan is het de vraag wie er met de hamer vandoor gaat."

De 55-jarige Vos is al enige tijd werkzaam als ondervoorzitter. "In principe doet ze dat netjes", hoort Van Viegen terug in Den Haag. "Iedereen is daar op zich tevreden over. Ze is nu ook de tijdelijke vervanger van Jan Anthonie Bruijn, die minister werd en dus even het stokje moest overdragen."

"Ze heeft wel een kleine misstap gemaakt door in de media te spreken over het behandelen van de veelbesproken asielwetten. Daarin ging ze eigenlijk een beetje op de stoel van de politiek zitten toen ze zei hoe de senaat dat moest behandelen. Daar hoorde je vervolgens in Den Haag nogal wat negatieve geluiden over. Bijvoorbeeld met Prinsjesdag heeft ze het wel heel goed gedaan. Dus je ziet daar zowel voors als tegens."

Lagas en Klip-Martin

Bij Lagas (69) was er intern nog een gedoetje. "Daar waren meerdere mensen die zich voor de functie wilden opwerpen. Daar is intern ook een stemming over geweest. Uiteindelijk is zij daaruit gekomen. De Telegraaf schreef ook over dat nog niet iedereen de neus dezelfde kant op heeft binnen de BBB-fractie. Er zouden zelfs mensen overwegen om niet op de eigen kandidaat te stemmen. Het laat zien dat de rust binnen de BBB nog niet is teruggekeerd."

Tessa van Viegen
Politiek verslaggever WNL

“Bij de BBB stonden niet alle neuzen dezelfde kant op. Er zouden zelfs mensen overwegen om niet op de eigen kandidaat te stemmen.”

Quote delen
  • Gekopieerd

In Den Haag hoort Van Viegen dat het zal gaan tussen Vos en VVD-kandidaat Klip-Martin. "Er is in principe een rechtse meerderheid in de Eerste Kamer, dus je zou denken dat zij er met de winst vandoor gaat. Maar het luistert allemaal heel nauw, dus het wordt echt spannend vandaag. Eén stem kan zomaar het verschil maken."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau