ANP
Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
Politiek

NSC-smaldeel trekt zich terug uit kabinet na opstappen minister Veldkamp

Redactie

Het NSC-smaldeel trekt zich terug uit het kabinet. Eerder vrijdagavond stapte buitenlandminister Caspar Veldkamp op, omdat hij in het kabinet te weinig ruimte ervoer om zelf beleid te kunnen maken tegen Israël.

Dat betekent dat vicepremier Eddy van Hijum, minister van Sociale Zaken, zijn taken neerlegt. Net als Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) en Eppo Bruins (Onderwijs). Daniëlle Jansen was sinds deze zomer minister van Volksgezondheid voor NSC, toen PVV het kabinet liet vallen en alle ministers terugtrok. Ook zij stopt.

Ook staatssecretarissen Teun Struycken (Rechtsbescherming), Tjebbe van Oostenbruggen (Belastingen), Sandra Palmen (Toeslagen) en Hanneke Boerma (Buitenlandse Handel) stappen straks op. Deze laatste staatssecretaris was net als minister Jansen pas een paar maanden aan de slag in het demissionaire kabinet.

De NSC-bewindslieden staan "als een ring" om Caspar Veldkamp, die als eerste zijn ministerschap neerlegde en stappen daarom ook op. Dat vertelt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven. Ze staat zelf ook achter de keuze van Veldkamp. "Jazeker!"

Ze vindt dat de partij "geen ruzie heeft gezocht. We hebben geprobeerd om beleid neer te zetten. We zijn niet radicaal naar de ene kant gegaan. We hebben gezegd, de situatie moet verbeteren, dat deed het niet. Dus komen er nu stappen". Van Vroonhoven verwijst daarbij naar het voorstel voor een nationale boycot op handel met de illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Een motie met die oproep steunde NSC in het debat donderdag.

'Geen ruimte gegeven'

Veldkamp had de Kamer graag een positief advies over die motie willen geven, zegt Van Vroonhoven.. De twee overgebleven regeringspartijen, VVD en BBB, "hebben hem niet de ruimte gegeven die ze hem hadden moeten gunnen".

De minister schreef donderdag in een brief dat hij verdere stappen tegen Israël "noodzakelijk" vond, terwijl hij daar nog geen steun voor had in het kabinet. Van Vroonhoven wil die gang van zaken geen inschattingsfout noemen. "Daaruit kan je misschien ook opmaken hoe noodzakelijk hij het vond dat deze maatregelen genomen moesten worden."

'Vanuit de Kamer veel bewerkstelligen'

Gevraagd naar het werk dat de overige NSC-bewindspersonen nu moeten afbreken, zegt Van Vroonhoven: "We hadden het gevoel dat we net op dreef waren. Door de val van het kabinet, met het uitstappen van Wilders, hadden we het gevoel van jeetje, onterecht gestopt. En nu krijgen we dit."

Dan werkt NSC maar in de Tweede Kamer verder, maakt de NSC-fractievoorzitter duidelijk. "Juist ook vanuit de Kamer kan je veel bewerkstelligen."

NSC-oprichter Pieter Omtzigt wilde liever een gedoogrol voor zijn partij en deed met tegenzin mee aan de coalitie met PVV, VVD en BBB. Nu wordt NSC alsnog een oppositiepartij. Van Vroonhoven: "Verantwoordelijkheid voor het landsbestuur dragen is iets heel erg moois. Maar het moet je wel gegund worden."

VVD verbaasd, BBB boos

De VVD is "zeer verbaasd dat NSC plots uit het kabinet stapt". Dat laat de partij weten op X, nadat NSC als tweede coalitiepartij zich terugtrekt uit het kabinet. Dat gebeurde vrijdagavond nadat buitenlandminister Caspar Veldkamp als eerste opstapte omdat hij te weinig steun kreeg voor zijn beleid.

BBB is boos over het opstappen van het NSC-smaldeel uit het demissionaire kabinet. "NSC noemde zichzelf de partij van goed bestuur, maar laat Nederland nu stuurloos achter. Terwijl de gesprekken nog bezig waren, lopen ze weg en laten chaos achter", laat de partij in een verklaring weten.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau