Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
Politiek

Veldkamp houdt het bij de aangekondigde maatregelen tegen Israël

Redactie

Nederland heeft al "voortdurend opgeschaald" in maatregelen tegen Israël, om het land onder druk te zetten, zegt demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp (NSC) donderdag in het Gaza-debat. Hij spreekt van "significante stappen". In Europees verband kun je veel meer bereiken, herhaalt Veldkamp. "Ik ga niet slechts maatregelen nemen vanwege nationale symboliek die geen enkel effect hebben."

Nederland doet volgens hem al veel, waarbij hij verwees naar de nationale maatregelen die hij vorige week aankondigde, zoals inreisverboden van twee Israëlische ministers. Maar het is niet genoeg, erkent hij. Oppositiepartijen zijn boos en begrijpen niet waarom het kabinet dan niet met meer nationale maatregelen komt. Ze wijzen erop dat andere landen die ook voorbereiden.

'Niet realistisch nu'

Volgens Kati Piri van GroenLinks-PvdA is het goed dat Nederland in Europees verband probeert maatregelen te nemen, maar "het is niet realistisch nu". Voorstellen krijgen niet genoeg steun binnen de EU zodat ze niet uitgevoerd worden of het duurt lang voordat er maatregelen komen. Volgens haar kan Nederland bijvoorbeeld zelf ook maatregelen nemen. Zo levert Nederland nog steeds wapentuig aan Israël en kan dat zonder bemoeienis van de EU worden stopgezet. Veldkamp blijft echter bij de eerder genoemde maatregelen.

Een reeks Kamerleden wees Veldkamp op het recente advies van de Commissie van advies inzake volkenrechtelijke vraagstukken (CAVV), die zei dat Nederland een plicht heeft om actie te nemen om een dreigende genocide te voorkomen. Veldkamp wilde nog niet in detail op dat advies ingaan en bleef opsommen wat het kabinet al doet.

Nederland heeft eerder in internationaal verband aangestuurd op het opschorten van het handelsdeel van het associatieakkoord met Israël.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau