Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

25 jaar na Que Si Que No: 'Je ziet vaak bij one hit wonders dat de roem te veel wordt'

Redactie

Het is precies 25 jaar geleden dat Jody Bernal op nummer 1 stond in de hitlijsten met zijn single Que Si Que No. Sindsdien maakte de in Colombia geboren Nederlandse zanger nooit meer een nummer dat ook maar in de buurt kwam van dat succes. Henkjan Smits, talentenscout, producer en radio-dj, over andere one hit wonders. "Degenen die daarna nog tig singles en albums uitbrengen, maar nooit meer die ene hit scoren, dat zijn de interessantste."

Vorig jaar werd Que Si Que No nog uitgeroepen tot de beste zomerhit van deze eeuw. Smits vertelt woensdag in Goedenavond Nederland op NPO 1 dat hij 25 jaar geleden nog dichtbij een samenwerking met Bernal was. "Ik had hem toen bijna gestrikt voor de platenmaatschappij waar ik destijds voor werkte", aldus Smits. "Ik zag hem bij de talentenjacht Your Big Break en ik vond het meteen een zomerhit."

Tot een samenwerking kwam het uiteindelijk niet. "Hans van Eijck was toen al aangewezen als producer van Que Si Que No. We hadden een deal: Jody zou bij mij – bij BMG, zo heette die platenmaatschappij – komen. Maar toen kwam ineens Tony Berk. Hij zat in de jury van Your Big Break en was directeur van Dino Music. Daardoor zijn we veel geld misgelopen," lacht Smits.

De tekst gaat verder onder Jody Bernal - Que Si Que No.

Om deze content te bekijken dien je akkoord te gaan met sociale media cookies.

Ook politiek verslaggever Mats Akkerman bewaart goede herinneringen aan de hit van Bernal. "Ik had hem vroeger als single thuis en heb hem een keer live gezien, toen hij optrad bij mijn toenmalige studentenvereniging als dj. Hij begon én eindigde met Que Si Que No. Volgens mij stond het zelfs in zijn contract dat hij het maar twee keer per avond mocht spelen. Hij kan nog steeds leven van die hit."

Overigens was het niet Bernal, maar Judith Jobse die in 2000 de talentenjacht won. Zij geldt net als Jody Bernal als een one hit wonder, met haar hit You uit 2001. "Zij is inmiddels neuro-linguïstisch programmeercoach geworden", weet Smits. "Ook is ze zangcoach. Ze is achter de schermen gaan werken, wat best jammer is. Ze heeft zichzelf een beetje teruggetrokken, en dat zie je vaker bij one hit wonders. De roem wordt dan te veel, en dan kiezen ze toch voor iets anders."

Smits, voormalig jurylid van Idols, is gefascineerd door one hit wonders. "Je hebt natuurlijk heel veel novelty hits, zoals die zomerhit van Jody Bernal of een nummer dat verbonden is aan een film of tv-serie, zoals I'll Be There for You van The Rembrandts uit Friends. Iedereen kent dat liedje, maar de rest van hun repertoire is totaal onbekend."

De tekst gaat verder onder Ten Sharp - You.

Om deze content te bekijken dien je akkoord te gaan met sociale media cookies.

"De interessantste one hit wonders zijn niet de artiesten die zich terugtrekken of uit elkaar gaan, maar degenen die daarna nog tig singles en albums uitbrengen, maar nooit meer die ene hit scoren." Als voorbeeld noemt Smits de Nederlandse band Ten Sharp, die doorbrak met You. "Dat werd een hit in heel veel landen. Als je dat kunt schrijven en je blijft samen als band, zou je denken dat je nog een hit kunt maken. Zij wilden dat ook. Marcel Kapteijn, een waanzinnig goede zanger, schrijft bijna veertig jaar later nog steeds geweldige liedjes, maar er komt geen grote hit meer uit."

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau