Asiel geen prioriteit meer voor de VVD? 'We konden niet alles op pagina 1 zetten'
Waar asiel tijdens de vorige verkiezingen nog tot de speerpunten van de VVD behoorde, lijkt de partij het onderwerp nu minder nadruk te geven. In het nieuwe verkiezingsprogramma, dat eerder deze week werd gepresenteerd, komt asiel pas aan bod op pagina 62. Zijn de prioriteiten van de partij veranderd?
Asiel is zeker nog belangrijk voor de VVD, verzekert VVD-demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) in Goedenavond Nederland. Dat asiel pas later in het verkiezingsprogramma besproken wordt, verandert daar niets aan: “Tja, we konden niet alles op pagina 1 zetten. Dan zou je wel een heel klein lettertype moeten gebruiken!”
"En er zijn naast asiel zeker nog een aantal belangrijke thema's, domeinen waarin we nu voor cruciale beslissingen staan", geeft Karremans toe. "Economie is daar een voorbeeld van. We worden links en rechts ingehaald door de VS en China, dus we moeten gaan besluiten of we in onze economie willen investeren of het kapot willen belasten."
'Denk dat Frans Timmermans hier nachtmerries van krijgt'
Bovendien is het nieuwe verkiezingsprogramma op asielgebied juist uitzonderlijk streng, aldus Karremans. “Ik heb zelf niet alle verkiezingsprogramma's van de VVD vergeleken, maar analisten zeggen eensgezind dat dit de strengste asielparagraaf is die onze partij ooit heeft gehad”, stelt hij.
In het verkiezingsprogramma staat onder andere dat vluchtelingen voortaan alleen via een speciale regeling (hervestiging) naar Nederland komen mogen worden toegelaten. Asielzoekers die illegaal binnenkomen of overlast geven worden teruggestuurd, en in de tussentijd komen er strengere regels om het aantal asielzoekers te verlagen.
De demissionair minister voegt daaraan toe dat de VVD de asielcrisis niet alleen op papier, maar ook in de praktijk serieus neemt. “Mijn VVD-collega minister van Weel is er druk mee bezig om die asielwetten – waar vooral PvdA-GroenLinks tegen is – door het parlement te krijgen. In het verkiezingsprogramma hebben we daar nóg strengere, aanvullende maatregelen aan toegevoegd. Het is ons echt menens. Ik denk dat Frans Timmermans hier nachtmerries van krijgt.”
Samenwerking met GroenLinks-PvdA?
Hoewel de partij zich volgens Karremans sterk blijft profileren op asielmigratie, is de steun onder kiezers afgenomen. In de laatste peilingen zakt de VVD naar de vierde plaats. De PVV staat nu op één, GroenLinks-PvdA op twee en het CDA op drie. De VVD sluit een samenwerking met de PVV uit, waardoor een coalitie zonder GroenLinks-PvdA lastig wordt.
Toch anticipeert Karremans vooralsnog niet op een coalitie met Timmermans. “Er is wel werk aan de winkel voor ons, maar er moeten nog een heleboel verkiezingsprogramma's worden gepubliceerd van andere partijen. Wij gaan niet uit van een peiling, want er kan nog veel veranderen voor de verkiezingen.”
Twijfel over Yeşilgöz als lijsttrekker
Jort Kelder, ook aanwezig in de studio, reageert sceptisch op het optimistische pleidooi van Karremans. De VVD maakt volgens de opiniemaker cruciale fouten, te beginnen met hun lijsttrekkerskeuze: “Die verkiezingscampagne is nog niet eens begonnen, er kunnen altijd rare dingen gebeuren. Maar Yeşilgöz... Ik heb altijd het idee dat zij een telefoontje heeft met allemaal teksten die ze vervolgens uit haar hoofd leert en voordraagt. Dat gaat niet werken, denk ik.”
Karremans reageert nuchter op de kritiek. “Nee hoor, dat is niet zo. Maar goed, dat gaan we allemaal zien in oktober.”