Joost Eerdmans (JA21) roept Geert Wilders op om voor eigen asielwetten te stemmen: 'Belachelijk als hij tegen zijn eigen wet stemt'
JA21-leider Joost Eerdmans noemt het uitermate slecht en teleurstellend dat het CDA donderdag tegen allebei de asielwetten van het demissionaire kabinet stemt. "Er is heel veel aan gedaan vanuit het kabinet, Mona Keijzer en David van Weel om het CDA tegemoet te komen aan allerlei wensen rond de uitvoeringskwesties", zegt een balende Eerdmans bij radioprogramma Sven op 1.
Het gaat om zowel de asielnoodmaatregelenwet als het het voorstel voor het tweestatusstelsel. Vooral in de Eerste Kamer is de steun van het CDA belangrijk. "Daar is heel lang over gedebatteerd vorige week", wijdt Eerdmans uit over de asielwetten van voormalig asielminister Marjolein Faber. "Uiteindelijk was alles wel op een rij en nu trekken ze de steun in vanwege dat amendement PVV. Dat gaat over illegaliteit."
Luister de uitzending hier terug:
"Op zich heb ik het CDA eerder gehoord voor het strafbaar stellen van illegaliteit", zegt Eerdmans. "Dat het CDA er nu anders over denkt, is vers twee. Maar uiteindelijk is het een pakket dat je nu afwijst. Het pakket dat we eindelijk hadden voor een strenger migratiebeleid en twee statussen die worden geïntroduceerd, dat is cruciaal. Dus jammer."
Oproep
Na het afhaken is zeker het voorstemmen van Geert Wilders doorslaggevend. Het is nog onduidelijk of de PVV-leider voor het het voorstel voor het tweestatusstelsel gaat stemmen. Eerdmans roept Wilders op om voor te stemmen. "Dat zal hij ook wel doen", denkt Eerdmans. "Ik verwacht niet dat Wilders dat nu afwijst. Hij voelt zijn modus komen dat hij het CDA de schuld kan geven - en dat is in dit geval ook waar. Hij kan maar beter voorstemmen. Anders hebben we dankzij Wilders zijn eigen asielwet niet. Hij zal op z'n nummer gezet worden in de campagne als hij dat laat gebeuren."
"Het zou toch belachelijk zijn als Wilders tegen z'n eigen wet stemt", stelt Eerdmans. "Er zijn wat amendementen ingediend door de PVV over de Spreidingswet en de sharia enzovoort. Prima, die hebben het niet gehaald. Maar dan nog gaat hij toch niet tegen zijn eigen wet van mevrouw Faber stemmen? Ik ga er gewoon vanuit dat hij voor is. Dan hebben we in ieder geval één horde genomen."
Sluiproute
Als het CDA in de Eerste Kamer tegen de strenge asielwetten stemt, ziet Eerdmans nog wel een mogelijkheid voor een sluiproute. “Dan kom je uit bij BBB, VVD, PVV, JA21, FvD, SGP, 50PLUS, OPNL en Fractie-Kemperman. Dan zou je een meerderheid hebben zónder het CDA voor die twee wetten. Dan moet alles en iedereen meedoen. Dat heb ik vaker ook tegen Faber gezegd: je hebt wel die partijen nodig, dus doe daar nou veel werk voor. Ik heb de indruk dat de huidige demissionaire ministers dat best doen."