Jort Kelder ziet klagende reizigers: 'De trein is helemaal niet duur!'
Jort Kelder vindt dat mensen moeten stoppen met klagen over de prijs van een treinkaartje. "De trein is niet duur, de trein is onder kostprijs. We moeten als land wennen: als verpleegsters meer gaan verdienen, hebben we meer zorgkosten. Als de conducteur meer gaat verdienen, moeten we meer voor het kaartje betalen."
Door een nieuwe vakbondsstaking rijden er dinsdag in Noord-Holland, Flevoland, Gelderland en een groot deel van Overijssel geen treinen van de NS. Volgens vakbond FNV komt de vervoerder "niet over de brug" in het cao-conflict. Het is de vierde staking van NS-personeel sinds 6 juni.
De NS verhoogde het eerdere loonbod vrijdag al iets: van 2,55 procent naar 3,25 procent vanaf 1 maart dit jaar en nog eens 2,75 procent per 1 maart volgend jaar. FNV eist onder meer een loonsverhoging van 7 procent op jaarbasis en wil dat alle werknemers met een zwaar beroep gebruik kunnen maken van een regeling om eerder met pensioen te gaan.
'Het is verschrikkelijk, het is vies'
Advocaat Job Knoester, te gast in Goedenavond Nederland, heeft de trein de rug toegekeerd. "Ik reis sowieso niet meer met de trein. Het is verschrikkelijk, het is vies. Ik ben er echt mee gestopt. Maar mijn cliënten maken zich zorgen. Zij hebben zitting bij de rechtbank. Hoe gaan ze daar komen?"
De trein is volgens Knoester niet alleen vies. "Het is ook vervelend als ze niet op tijd komen als ik bij de rechtbank moet zijn, en dat gebeurt te vaak. Met een auto kan je het plannen met een app bij files. Ik kijk ’s ochtends: hoe lang is de rit? Dan neem ik extra marge, geen enkel probleem. En mijn auto is schoon."
Opiniemaker Jort Kelder, naast Knoester op de bank, heeft geen last van de staking. "Ik weet niet eens welke kleur de treinen hebben. Ik zit nooit in de trein, maar ik ga er ook echt niet in op deze manier!" reageert hij op Knoester. En dat is zorgwekkend, vindt Kelder. "De NS heeft de populariteit van voor corona nog altijd niet ingehaald."
Bij de vervoerder is er nog weinig geld in kas. "Ik begreep dat het aanvankelijke bod van de NS onder de inflatie lag", zegt Kelder over de onderhandelingen. "Ik vind niet dat er gestaakt moet worden, ik vind dat mensen niet te veel moeten zeuren. Aan de andere kant: je mag niet verwachten dat je minder gaat verdienen volgend jaar. Dat zou ik ook raar vinden."
'De trein is niet duur!'
Maandag spraken de NS en de vakbonden opnieuw over een nieuwe cao. Volgens NS-directeur Wouter Koolmees kan de vervoerder niet aan de salariseisen voldoen. Het bedrijf maakt al jaren verlies en wil de tickets betaalbaar houden. "Ik denk dat Wouter Koolmees een van de zéér verstandige publieke bestuurders is in Nederland. Als hij dit zegt, dan ben ik geneigd om hem te volgen", zegt Kelder.
Tegelijkertijd vindt hij dat mensen moeten ophouden met klagen over de (stijgende) kosten van een kaartje. "We moeten met z’n allen realiseren dat er best wel veel belastinggeld naar de trein gaat. Ik hoor mensen vaak zeggen: de trein is zo duur. De trein is niet duur! Koop eens een auto. Reken de echte kosten van een auto eens door en kijk dan naar wat je kwijt bent."
"De trein is niet duur, de trein is onder de kostprijs", benadrukt Kelder, nadat andere gasten op de bank hem tegenspreken. "We moeten als land wennen: als verpleegsters meer gaan verdienen, hebben we meer zorgkosten. Als de conducteur meer gaat verdienen, moeten we meer voor het kaartje betalen. Dat is logisch."
460.000 euro per jaar
Koolmees verdient zelf 460.000 euro per jaar. "Zo populistisch", verzucht Kelder als hij wordt gevraagd naar het salaris van de NS-baas. "We hebben nu ook al de discussie over het salaris van de directeur van De Nederlandsche Bank. Jongens, alsjeblieft, dat gezeur over die paar ton voor die man... Dan zeggen we: hij gaat 180.000 euro verdienen. Dan gaan de kaartjes een prijs ver achter de komma omlaag. Tja."
"We zouden ons ook moeten vergelijken met een land als Singapore, de best bestuurde overheid ter wereld volgens allerlei rapportages, waar bestuurders drie, vier, vijf, zes keer meer verdienen en ministers twee miljoen", zegt Kelder. "Daar ben ik voor. Ze verdienen zich honderd keer terug als ze goed zijn."
Hij hoopt dat treinreizigers zich neerleggen bij de mogelijke nieuwe prijzen. "Een beetje auto kost vijftig cent per kilometer. Honderd kilometer kost gewoon vijftig euro."