Huurcrisis in de regio nog erger, emotionele Lidian vertelt: 'Woningbouw zegt dat ik in hotel moet gaan wonen'
Wat als je gaat scheiden, noodgedwongen je huis moet verlaten maar geen nieuwe huurwoning kunt vinden? Het overkomt de 39-jarige Lidian van Ophuizen, woonachtig in het Gelderse Baak en moeder van twee kinderen. Waar in de Randstad de huurwoningnood steeds serieuzere vormen aanneemt, is dat in de regio nog erger. "Er zijn al twintig jaar geen nieuwe woningen gebouwd."
Lidian heeft inmiddels al op 225 huurwoningen gereageerd, zonder resultaat. Voor sommige sociale huurwoningen verdient ze teveel en voor de woningen waar ze wel op mag reageren, kan ze achteraan in de rij aansluiten. Ze is al vijftien maanden op zoek, maar ook in de particuliere sector boekt ze geen succes. "In een dorp is het nog veel lastiger. Er ligt een plan, maar dat komt niet van de grond", doet ze haar verhaal in een nieuwe aflevering van Stand van Nederland: Generatie Next. Ook in de omliggende regio's ligt alles al jaren stil.
Makelaar zenuwachtig
De vrije sector biedt voor Lidian ook geen uitkomst meer. "Dan moet je echt naar andere dorpen. Ik ben ook in Giesbeek geweest, daar hadden ze een huis in de particuliere verhuur: 1.400 euro per maand, kaal. Ik ben toen bij mijn ouders geweest of ze mij konden helpen, omdat ik het geld nu natuurlijk nog niet heb. Mijn ouders gaven aan daarbij te kunnen helpen, maar uiteindelijk heeft de verhuurder gezegd dat hij het vanwege de regelgeving niet aandurfde en het huis in de verkoop ging zetten."
Waar de makelaar zenuwachtig van werd is de Wet betaalbare huur, die voormalig woonminister Hugo de Jonge introduceerde om huren eerlijker en betaalbaarder te maken via een puntensysteem. Voordat de wet van kracht werd, gold de maximale huurprijs als een huurwoning minder dan 48 punten scoorde. Scoorde de woning meer punten, dan werd de prijs aan de markt overgelaten.
Inmiddels zijn er twee grenzen getrokken: woningen onder de 143 punten zijn sociale huur, tussen de 144 en 186 punten middenhuur en daarboven de vrije sector. Maar omdat sommige vrije sectorwoningen nu binnen de middenhuur vallen, lopen verhuurders inkomsten mis en worden woningen in de verkoop gezet.
Uit nieuwe cijfers van het Kadaster blijkt dat nog nooit zoveel particuliere huurwoningen zijn verkocht. Zo zijn er in een jaar tijd 19.000 huurwoningen van de huurmarkt verdwenen.
'Ik was woedend'
Ook de 29-jarige Joey Peeters is al zes jaar op zoek naar een woning in het Limburgse Well. Net toen hij beet leek te hebben, werd de huurwoning ook ineens in de verkoop gezet. "Ik kreeg een mail waarin ze zeiden het aan niemand meer te gaan verhuren. Een paar maanden later stond het te koop voor drie ton." Peeters durft niet op camera uit te spreken wat hij toen dacht. "Ik was echt woedend. Ik stond perplex."
Weg uit de omgeving wil Joey niet. "Je kent elkaar en kunt lekker met elkaar praten. Het maakt niet uit met wie je in het café staat, je kunt bij iedereen aansluiten en je ding doen. Je maakt het gezellig en je hoeft niet met je vrienden te zijn om mensen te leren kennen."
'Wat moet je anders'
Ondanks dat Peeters bij zijn ouders nog fijn onderdak heeft, "wil je gewoon het huis uit en je eigen ding doen". Thuis "moet je je toch weer aan bepaalde regels houden". Zijn moeder had het ook liever anders gezien. "Maar wat moet je anders, we zetten hem niet op straat. Het is niet gezond, hij moet gewoon op zichzelf kunnen gaan zitten. Hij hoeft geen rekening met ons te houden, wij niet met hem."
De moeder van Joey kan in ieder geval niet wachten tot hij het ouderlijk nest verlaat. "Zijn kamer wordt mijn inloopkast", lacht ze.
In een hotel gaan wonen?
Waar Joey in ieder geval nog een dak boven zijn hoofd heeft, heeft Lidian meer stress. Ondanks dat ze een fulltime baan heeft, kan ze simpelweg geen huurwoning vinden. "De woningbouw heeft gezegd dat ik de overwaarde moet gebruiken om desnoods in een hotel te gaan wonen", vertelt ze emotioneel. "Of drie maanden op een camping moet gaan zitten en na drie maanden weer een nieuwe plek moet zoeken."
Het raakt haar dat ze haar kinderen momenteel geen veilige plek kan geven. "En mezelf ook."