Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Laurens Dassen (Volt) vergelijkt VS met Duitsland uit de jaren dertig: ‘We moeten beseffen wat er gebeurt’

Babette Englebert

Vrijdag stelde Volt-leider Laurens Dassen tijdens een toespraak dat de Verenigde Staten van nu parallellen vertonen met het Duitsland van de jaren dertig. Wat bedoelt hij daar precies mee? "Ze zijn een rivaal geworden als het aankomt op onze waarden", zegt hij in Café Kockelmann op NPO 2. 

"Ik wil niet zeggen dat Trump een soort Adolf Hitler is, maar we moeten goed beseffen wat er in de VS gebeurt", legt Dassen uit. "De president schrijft decreet na decreet, instituties worden aan de lopende band buitenspel gezet. De media worden de mond gesnoerd. Rechters worden gearresteerd. Landen als Panama en Groenland worden bedreigd met annexatie. Ambtenaren worden zonder reden ontslagen. Dit Amerika is in honderd dagen onder Trump totaal aan het afglijden en daarin zie ik zeker parallellen met Duitsland in de jaren dertig."

"Dat vind ik belangrijk om te zeggen, omdat we ons bewust moeten worden van het feit dat we onafhankelijk moeten worden van Amerika. Ik merk dat politici in Den Haag dat zij nog heel erg vasthouden aan het beeld dat de VS er altijd voor ons zullen zijn." 

"Dit is wat ik denk: als wij onszelf in de toekomst willen verdedigen, en volgens mij willen we dat met elkaar, dan moeten we ook ons realiseren dat die toekomst niet meer zal zijn met de Verenigde Staten. Ze zijn een rivaal geworden als het aankomt op onze waarden", zegt hij. 

Europees leger

De Volt-leider pleit er daarom voor om een Europees leger met 250.000 militairen op te zetten. "Als Europa moeten we goed naar onszelf kijken: hoe ziet onze veiligheidsinfrastructuur er straks uit? We hebben nu 178 verschillende wapensystemen die slecht met elkaar communiceren. Daar willen we toch met elkaar vanaf? Wij willen onszelf toch veilig kunnen houden tegen de dreiging die er is, nu de VS zich terugtrekt en Poetin ons steeds meer ondermijnt?"

Laurens Dassen
Fractievoorzitter Volt

“Wij willen onszelf toch veilig kunnen houden tegen de dreiging die er is, nu de VS zich terugtrekt en Poetin ons steeds meer ondermijnt?”

Quote delen
  • Gekopieerd

Daarnaast wil hij onderzoeken of de Fransen hun kernwapens ter beschikking willen stellen om de rest van de Europese Unie veilig te houden. "Op dit moment willen zij zelf aan de knoppen blijven zitten, maar we moeten dat gesprek wel gaan voeren. We moeten kijken hoe we hier allemaal onderdeel van kunnen worden."

stemmen

Wat vond je er van?

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau