Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
Nederland

Schade door Maagdenhuis-demonstranten loopt in de tonnen: 'Demonstranten moeten betalen'

Redactie

Bij de bezetting van het Maagdenhuis in Amsterdam vorige week is voor ongeveer 150.000 euro schade aangericht. De Universiteit van Amsterdam (UvA), de eigenaar van het gebouw, wil de schade verhalen op de pro-Palestijnse demonstranten, maar zegt dat dit lastig is.

"Het gaat om gemaskerde mensen in een afgegrendeld gebouw, waar de bewakingscamera's vernield zijn. Het is ontzettend lastig om aan te tonen wie waarvoor verantwoordelijk is", laat een woordvoerster weten.

Ongeveer honderd betogers gingen vorige week het gebouw in. Ze eisten dat de universiteit alle banden met Israëlische universiteiten zou verbreken. Ze vinden dat de UvA medeplichtig is aan genocide in de Gazastrook door samen te werken met onderwijsinstellingen in Israël. De Amsterdamse universiteit besloot vorige maand om voorlopig geen studenten meer uit te wisselen met de Hebrew University in Israël, maar dat gaat de actievoerders niet ver genoeg.

Volgens de universiteit zijn bij het protest 36 computerschermen beschadigd. Die moeten vervangen worden. Op alle verdiepingen is graffiti op de muren gespoten. Dat moet weggehaald worden. Meubilair is beschadigd, ruiten en kunstwerken zijn vernield, en in de kelder is volgens een woordvoerster geprobeerd een kleine kluis te kraken. De overuren van de beveiligers en schoonmakers zijn ook meegeteld in de kosten.

De actiegroep Amsterdam Encampment, die achter de bezetting zat, liet eerder weten "geen onnodige schade" te hebben aangericht. Volgens de actiegroep hebben de demonstranten met de graffiti op de muren alleen maar iets toegevoegd "aan de rijke geschiedenis van het gebouw".

Het Maagdenhuis is het bestuurlijk centrum van de Universiteit van Amsterdam. Mensen die er werken, kregen het advies tijdens het protest ergens anders te gaan werken.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau