Staatssecretaris Nobel wuift kritiek op dure kinderopvang weg: 'Vanaf 2027 kan tot twee keer modaal al bijna gratis opvang krijgen'
Jurgen Nobel, staatssecretaris van Participatie en Energie, is verbaasd over de kritiek dat de kinderopvang nog steeds niet gratis is. "We hebben de plannen vooruitgeschoven, maar bedenk je wel dat al vanaf 2027 inkomens tot twee keer modaal ook al bijna gratis opvang kunnen krijgen."
Bij het aantreden van dit kabinet was een van de speerpunten om de kinderopvang gratis te maken. Die plannen blijken te duur voor de staatskas. Pas vanaf 2029 kan de opvang pas gratis worden, denkt het kabinet. Tot die tijd moeten ouders het met een aantal tussenstappen doen waardoor het langzaamaan goedkoper wordt.
Het nieuwe uitstel betekent een financiële meevaller voor het kabinet. Voor de invoering van (bijna) gratis opvang was 2,9 miljard euro gereserveerd.
"Van uitstel komt echt geen afstel, in dit geval. En laten we niet vergeten te benoemen wat wél is gerealiseerd", zegt Nobel in Goedemorgen Nederland op NPO 1. Nobel doelt daarmee op de geschrapte bezuiniging op de kinderopvang waardoor minima - die in veel gevallen nu al bijna gratis opvang krijgen - een veel hogere rekeningen gepresenteerd zouden krijgen. "Ik ben heel blij dat die bezuiniging van tafel is", aldus Nobel.
Personeelstekorten
Naast de financiën die het kabinet momenteel niet rond krijgt voor een bijna gratis opvang, is er nog een ander probleem dat eerst moet worden opgelost. "Als opvang gratis wordt, zullen naar verwachting meer ouders daar gebruik van gaan maken. Er zijn nu al ongelooflijk grote personeelstekorten in de branche, die moeten eerst worden opgelost. Door de maatregelen een paar jaar vooruit te schuiven, hebben we onszelf meer tijd gegeven", legt Nobel uit.
Nu is er een tekort van zo'n zesduizend werknemers en dat zal naar verwachting in 2033 zijn gegroeid naar 42.000. Ruim 900.000 kinderen maken nu gebruik van een crèche, de peuterschool, buitenschoolse opvang of opvang bij een gastouder. En de verwachting is dat dat aantal dus zal stijgen als de opvang gratis wordt.
Maar hoe Nobel meer mensen aan het werk wil krijgen in de sector, laat hij in het midden. "We voeren daarvoor gesprekken met de branche", laat hij alleen los.