ANP
Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Nederland rouwt om overleden Leo Beenhakker (82): 'Karakteristiek, kleurrijk en onvergetelijk'

Redactie

De kranten staan vrijdag in het teken van de donderdag overleden Leo Beenhakker (82). Van Mexico, Madrid, Rotterdam tot en met Amsterdam wordt er gerouwd wegens het overlijden van de iconische oud-voetbaltrainer.

Don Leo was in zijn rijke carrière onder meer trainer van Ajax, Feyenoord, Real Madrid en bondscoach van het Nederlands elftal, Trinidad & Tobago en Polen. Hij werd in zijn carrière zes keer landskampioen met Real Madrid (drie), Ajax (twee) en Feyenoord (één). De titel met de Rotterdammers in 1999 noemde hij eerder het hoogtepunt van zijn loopbaan.

'Markant en zeer succesvol', schrijft Telesport vrijdag. 'Don Leo veroverde de wereld', kopt AD Sportwereld. "Hij was een karakteristieke, kleurrijke en onvergetelijke man", reageert sportjournalist Sjoerd Mossou in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Hij had een geweldig gevoel voor taal. Hij sprak in precies het goede ritme en gebruikte schitterende woorden."

Beenhakkers taalgevoel staat centraal in de necrologie van NRC. 'Don Leo, het prototype voetbaltrainer in regenjas, verrijkte ook de voetbaltaal', kopt de krant. Ook op psychologisch vlak maakte Don Leo indruk, zegt Mossou. "Hij was fantastisch in staat om mensen te raken. Beenhakker kon spelers precies het goede gevoel geven voorafgaand aan wedstrijden."

Sjoerd Mossou
Voetbaljournalist

“Hij had een geweldig gevoel voor taal. Hij sprak in precies het goede ritme en gebruikte schitterende woorden`.”

Quote delen
  • Gekopieerd

Dat de geboren Rotterdammer Beenhakker zelf geen voetballer was, maakt zijn loopbaan des te indrukwekkender, aldus de AD-journalist. "Het was in zijn tijd vrij uitzonderlijk om dan toch een heel grote trainer te worden. Hij zei altijd dat je geen koe hoeft te zijn geweest om een goede melkboer te zijn. Dat was een van zijn kleurrijke quotes."

Haben Sie eine Stunde?

Maar toch ging een andere uitspraak - Haben Sie eine Stunde? - de wereld over. "Feyenoord had die avond gespeeld tegen VfB Stuttgart en won met 3-1", licht Mossou toe. "Na afloop werd Beenhakker door een Duitse verslaggever bevraagd. Dat ging over het Duitse voetbal, waar het niet zo goed mee ging. Hij vroeg: Leo, het gaat niet zo goed met het Duitse voetbal, zou je ons nog wat tips of advies willen geven?"

Beenhakker zuchtte diep, haalde op karakteristieke wijze een hand door zijn sluike haar en zei: "Haben Sie eine Stunde? (Heeft u een uur?, red.). Die uitspraak werd legendarisch, omdat Feyenoord een week later weer tegen Stuttgart moest spelen in De Kuip en verloren ze met 0-3."

Vincent Karremans, staatssecretaris van Sport, bewaart eveneens mooie herinneringen aan uitspraken van Beenhakker. "De patatgeneratie (verwende voetballers in de jaren '80, red.) en de Cup met de grote Oren (Europa Cup I, red.) zijn ook van hem", zegt hij in de uitzending. "Het was een taalvirtuoos, die ook trainer was. Ik heb hem nooit ontmoet, maar ik ken veel mensen die hem kennen. Het was een man met heel droge, mooie humor, maar vooral een Nederlands sporticoon."


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau