Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Musk wil 95 miljard uittrekken om OpenAI over te nemen: 'Zijn belangen raken het publieke belang'

Hans Stehouwer

Ondernemer Elon Musk heeft 95 miljard over om OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, over te nemen. Directeur Transparency International Nederland Lousewies van der Laan maakt zich zorgen.

Van der Laan snapt wel waarom Musk het bedrijf waar hij in het verleden voorzitter van was over wil nemen. "Daar kan hij heel veel geld mee verdienen", zegt Van der Laan bij Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Dat is het verdienmodel van hele grote techbedrijven."

Zorgelijk

Persoonlijke data valt regelmatig in handen van grote spelers in de online wereld. "Wij denken: fijn, zo'n gratis Gmail-account, maar we betalen natuurlijk met onze data. Dus dat hij daar zelf belang bij heeft, dat er op die markt van alles speelt en dat er zeker in Amerika niet altijd grenzen aan worden gesteld, dat is wel zorgelijk", aldus Van der Laan.

Lousewies van der Laan
Directeur Transparency NL

“Dat hij daar zelf belang bij heeft, dat er op die markt van alles speelt en dat er zeker in Amerika niet altijd grenzen aan worden gesteld, dat is wel zorgelijk.”

Quote delen
  • Gekopieerd

Het meest zorgelijke rond Musk vanuit het perspectief van Transparency International is dat hij als grote donateur aan de Trump-campagne nu een positie heeft als minister. Terwijl hij ook nog ondernemer is, toegang heeft tot allerlei gevoelige data van Amerikanen en aan allerlei Amerikaanse knoppen kan gaan zitten.

Belangen

"Er zijn nooit afspraken gemaakt over hoe je burgers beschermd tegen zo'n overheid", weet de voormalig Europarlementariër. "Zijn privébelangen en de politieke belangen beginnen hier wel heel erg te raken aan het publieke belang. Er moeten wel regels zijn. En die verdwijnen langzaam maar zeker in Amerika."

Musk heeft dus toegang tot gevoelige data. "Zoals ik het begrijp, is hij een soort superminister van efficiëntie. In alle ministeries mag hij gaan kijken en heeft hij toegang tot al die netwerken en data. Dan moet je bijvoorbeeld denken aan sociale voorzieningen en de AOW van de Amerikanen. Dan kan je echt toegang hebben tot de gegevens van alle Amerikanen. Dat is natuurlijk buitengewoon kostbare en gevoelige informatie. Die wil je gewoon niet in private handen hebben."


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau