Een gratis weerapp van het KNMI: hoe eerlijk is dat?
Een gratis weerapp van de KNMI, hoe eerlijk is dat? Volgens de Nederlandse Vereniging van Weerbedrijven (NVWB) verstoort de door de overheid gefinancierde KNMI-app de markt, waardoor commerciële aanbieders zoals Weeronline en Buienradar oneerlijke concurrentie ervaren.
De staat stelt echter dat het KNMI een wettelijke taak heeft om het weerbericht publiekelijk beschikbaar te maken en dat commerciële partijen geen zeggenschap kunnen claimen over hoe deze informatie wordt verstrekt. Die discussie stond centraal in een kort geding dat de NVWB had aangespannen en donderdag werd behandeld.
De branchevereniging had een kort geding aangespannen, omdat het KNMI oneerlijk zou concurreren met hun eigen weerapps. De NVWB zocht toenadering tijdens de zitting, om er buiten de rechter alsnog samen uit te komen, maar dat bleef zonder succes. De rechter gaf aan langer dan de gebruikelijke twee weken de tijd nodig te hebben om over het geschil te oordelen. De uitspraak volgt over drie weken.
Commerciële apps zoals Weeronline en Buienradar zijn afhankelijk van mensen die een betaald abonnement afsluiten of van de inkomsten van advertenties die op de site te zien zijn. De aanbieders gebruiken veelal ruwe data van het KNMI. Met de app van het KNMI, die door de overheid wordt gefinancierd, wordt de markt volgens de branchevereniging verstoord. Het KNMI levert namelijk ook lokale weersvoorspellingen en prognose radarbeelden.
Het KNMI is verantwoordelijk voor een algemeen Nederlands weerbericht en het versturen van waarschuwingen bij extreem weer en calamiteiten. Volgens de Staat rust er op de minister van het verantwoordelijke ministerie van Infrastructuur en Waterstaat de verplichting het publiek te informeren over het huidige en het te verwachten weer.
Heel interessante rechtszaak
Het KNMI doet met de nieuwe app dus min of meer hetzelfde als andere weerapps, maar dan gratis en voor niets. "Logisch toch?", zegt podcastmaker Doortje Smithuijsen in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Het weer is van iedereen, dus logisch dat daar een gratis app voor is."
Het wordt een heel interessante rechtszaak, verwacht Smithuijsen. "Ik denk dat er in de toekomst veel meer van dit soort rechtszaken gaan komen. De commerciële app-aanbieders hebben altijd heel erg voorgelopen op wat de overheid kan en doet qua app-voorzieningen. Als het KNMI deze rechtszaak wint, dan creëert dat superinteressante jurisprudentie voor apps in de toekomst. In China biedt de overheid al datingapps en sociale media-apps aan."
Oneerlijke concurrentie?
Volgens studiogast en radio-dj Erik de Zwart is het probleem vooral dat KNMI de dienst gratis aanbiedt, wat de commerciële partijen niet leuk vinden. "Het is hetzelfde als commerciële radio en televisie ten opzichte van de publieke omroepen. Is het de taak van de overheid om dit te doen? Natuurlijk. Want de weersvoorziening is voor iedereen belangrijk, weerwaarschuwingen en dat soort zaken moeten voor iedereen toegankelijk zijn. Maar het is wel een beetje oneerlijke concurrentie. Ik denk niet dat het KNMI gelijk krijgt."