Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Dodental door overstromingen Spanje loopt verder op: ‘Mensen zijn totaal niet gewaarschuwd’

Rick Hartkamp

In Spanje is het dodental door zwaar noodweer met enorme wateroverlast verder opgelopen. Inmiddels zijn zeker 95 mensen omgekomen en zijn het de dodelijkste overstromingen in het land in tientallen jaren. "Mensen zijn totaal niet gewaarschuwd", zegt de Nederlandse Leanne van Oostende vanuit het rampgebied. "Mensen kunnen nergens meer naartoe en zijn afgesloten van de buitenwereld. Iedereen is compleet verrast."

Vooral de regio rond Valencia is hard getroffen. Straten zijn ondergelopen, bruggen zijn weggespoeld en auto's zijn meegesleurd door het water. Volgens persbureau EFE zaten er zo'n 1200 mensen vast op de wegen rondom Valencia. De reddingsoperaties waren woensdagavond afgerond, meldden de autoriteiten. Bij ongeveer 150.000 mensen in Valencia viel de elektriciteit uit.

Op het moment dat het noodweer toesloeg, werd Van Oostende wakker en merkte ze op dat de verlichting het niet deed. "Ik voelde nattigheid aan mijn voeten en ging met een zaklamp kijken wat er aan de hand was. Omdat wij op een berg zitten, was het bij ons alleen dweilen, maar er zijn mensen die er veel erger aan toe zijn."

Van Oostende zit relatief droog en veilig, maar de weg naar haar huis is veranderd in een woeste rivier. "Al het water komt uit de bergen naar beneden en zoekt een uitweg."

Ontvang jij al onze gratis nieuwsbrief? Meld je hier aan en mis niets van WNL!

Geen waarschuwing

Op sommige plekken viel volgens de weerdienst in slechts acht uur de hoeveelheid regen van een heel jaar. "Als er een waarschuwing was gegeven, hadden mensen zich voor kunnen bereiden en zichzelf in veiligheid kunnen brengen", zegt Van Oostende in Goedemorgen Nederland op NPO 1.

"Nu zijn veel mensen omgekomen, omdat ze bijvoorbeeld hun auto in veiligheid wilde brengen. Als je dit van tevoren had geweten als overheid, stuur dan een sms-bericht. Maar we waren totaal niet op de hoogte en werden midden in de nacht verrast."

Goedemorgen Nederland gemist? Kijk deze en andere afleveringen hier gratis terug op NPO Start.

'Ik dacht: we kunnen niet naar het strand'

"Als je achteraf de beelden ziet, besef je wat er allemaal gebeurd is", vervolgt ze. Hoewel er slecht weer was voorspeld, had Van Oostende nooit kunnen vermoeden dat het zo erg zou zijn. "We dachten: we kunnen niet naar het strand."

Premier Pedro Sánchez heeft drie dagen van nationale rouw afgekondigd en beloofd de verwoeste infrastructuur te herstellen. Duitsland en de Europese Unie hebben Spanje hulp aangeboden bij de reddingswerkzaamheden.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau