Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Koos leerde op zijn 43ste lezen en schrijven: ‘Kan niet geloven dat ik een boek schreef’

Matthijs Meulblok

Ongeveer 2,5 miljoen Nederlanders kunnen niet goed lezen en schrijven. Deze laaggeletterden variëren qua leeftijd van jong tot oud. Ook de Schiedamse Koos Vervoort was laaggeletterd. Hij leerde op zijn 43e pas lezen en schrijven. "Ik heb alles verborgen gehouden voor mijn vrouw, totdat zij me betrapte achter een computer en zag dat de helft verkeerd stond", vertelt hij in Goedemorgen Nederland op NPO 1.

Vervoort vond de tijd dat hij laaggeletterd was ontzettend zwaar. In de eerste klas werd hij gepest. "Iemand zei dat ik dom was, en toen nog iemand en nog iemand. Dan ga je je verstoppen en wordt het alleen maar erger."

Hij hield al die tijd zijn laaggeletterdheid verborgen voor zijn vrouw, totdat zij hem betrapte. "Toen zei ze: ik wist niet dat het zo erg was, jij gaat gewoon terug maar school. En ik ga je helpen", vertelt Vervoort.

Goedemorgen Nederland gemist? Kijk de hele aflevering hier terug op NPO Start.

Belangrijk om 'lekker te lezen'

Veel mensen schamen zich om op latere leeftijd terug te gaan naar school, maar voor Vervoort was het hek van de dam toen hij eindelijk goed kon lezen en schrijven. Hij schreef inmiddels zelfs een boek. "Dan ga je toneelspelen, zingen, dat heeft allemaal met taal te maken. Dan word je gewoon een blij ei en niet meer te stoppen."

Schrijver Margje Woodrow benadrukt hoe belangrijk het is om 'lekker te lezen'. "Echt voor je plezier lezen. Je moet meters maken. Als je vaardiger wordt, en dat zie je bij Koos, dan word je daar ook blijer van. Je krijgt weer grip op de taal en het vergroot je kansen."

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau