Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Mogen melders van grensoverschrijdend gedrag anoniem blijven? ‘Schadelijk voor onderzoek’

Melders van grensoverschrijdend gedrag mogen anoniem blijven in het onderzoek naar de beklaagde. Brengt dat wel altijd het gewenste effect teweeg? Onrust en onduidelijkheid op de werkvloer zijn vaak hiervan een bijvangst.

Prinses Laurentien, Khadija Arib, Gijs van Dijk, Marc Overmars, Matthijs van Nieuwkerk en Tom Egbers hebben één ding gemeen: ze hebben anonieme meldingen van grensoverschrijdend gedrag tegen zich lopen. De meest recente zaak is die van prinses Laurentien. Ambtenaren hebben formeel een melding gemaakt over haar gedrag rondom de afhandeling van de toeslagenaffaire. Haar gedrag zou uiteenlopen van 'emotioneel reageren' tot aan 'schelden' en 'met deuren slaan'. Wie die ambtenaren zijn, is niet openbaar gemaakt. Ook het team van prinses Laurentien weet niet wie deze ambtenaren zijn. Dat is onwenselijk, vindt Michiel de Vries, hoogleraar Bestuurskunde aan de Radboud Universiteit.

Ontvang je al onze gratis nieuwsbrief? Meld je hier aan en mis niets van WNL!

Transparantie in onderzoek ontbreekt

"Het kan het onderzoek alleen maar schade berokkenen, omdat je een bepaalde vorm van transparantie mist", aldus De Vries in WNL Haagse Lobby op NPO Radio 1. "Als beschuldigde heb je minder mogelijkheden om jezelf te verdedigen. Je hebt misschien geen idee uit welke hoek de beschuldigingen komen. Een goed voorbeeld is de kwestie rondom oud-Kamervoorzitter Arib. Zij is allang weg uit de Kamer, maar de beschuldigingen van grensoverschrijdend gedrag aan haar zijde lopen nog."

Luister de podcast:

Sascha Janssen, arbeidsrechtadvocaat en erkend vertrouwenspersoon, is het eens met de visie van De Vries. "Er zit een recherche-element in bij dit soort onderzoeken. Hoe kan het dat je op basis van anonimiteit iemand zo aan de kant zet? Je moet hoor en wederhoor toepassen, je moet bewijzen gaan verzamelen en ga zomaar door. Dat doe je niet op basis van anonimiteit, de gevolgen voor de beklaagde zijn enorm."

Anonieme meldingen ingezet als 'klagen over de baas'

Waar Janssen vooral voor wil waken als de 'trend naar meldingen maken op basis van anonimiteit doorzet', is dat er ongegrond geklaagd gaat worden 'over de baas'. "Wat nou als iemand een slecht beoordelingsgesprek heeft gehad en diegene doet een melding over de leidinggevende? Dan is je systeem kapot."

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau