Mark Rutte klaagt niet over samenwerking met PVV: ‘Loyaal aan Dilan Yeşilgöz’
Politiek verslaggever van NRC Petra de Koning verwacht weinig gemor tijdens de algemene ledenvergadering van de VVD zaterdag over de samenwerking met de PVV. Ook demissionair premier Mark Rutte zal zijn eigen partij daar nooit publiekelijk over bekritiseren, zegt De Koning.
"De VVD is verdeeld over deze samenwerking met de PVV. Bij een heel grote groep ligt het best ingewikkeld, maar ze houden zich stil", zegt De Koning vrijdagavond in Op1. "Er is geen oproep om het niet te doen, er is niks aan de gang. Je hebt er mensen die er heel ongelukkig mee zijn, maar er zijn ook mensen die er heel blij mee zijn. Ook die hoor je eigenlijk nauwelijks. De stilte is opvallend."
Ook demissionair premier Rutte, tot voor kort partijleider van de VVD, houdt eventuele kritiek voor zich, denkt De Koning, die Rutte al jarenlang op de voet volgt en een boek over hem schreef. "Een oud-medewerker van zijn ministerie vertelde mij een keer dat Rutte een soort robotgrasmaaier in zijn hoofd heeft. Hij blijft altijd binnen het vierkantje en gaat niet over de lijn."
Volgens De Koning is Rutte loyaal aan Dilan Yeşilgöz, de nieuwe leider van de liberalen. "Rutte zal de VVD nooit afvallen. Hij zou nooit zeggen dat hij misschien twijfels heeft over de samenwerking met de PVV."
Op1 gemist? Kijk deze uitzending hier terug via NPO Start.
Binnenskamers heeft de partijprominent nog wel een dikke vinger in de pap. "Rutte spreekt zich heus wel uit. Dat zei hij deze week ook in een livestream op Instagram. 'Ik zeg wat ik ervan vind en dan moet Yeşilgöz maar zien wat ze ermee doet'. Dus ja, dat doet hij."
'Pijnlijk' moment in Turkije
Ondertussen hoopt Rutte nog altijd de nieuwe secretaris-generaal (SG) van de NAVO te worden. Onlangs bezocht hij de Turkse president Recep Erdoğan, die even later zijn steun uitsprak voor Rutte. De Koning ging net als Rutte naar Turkije. Erdoğan hield Rutte aan het lijntje, constateerde ze.
"Rutte was op eigen gelegenheid naar Turkije gegaan. Hij had zijn hotel en vlucht zelf betaald. Hij zou Erdoğan in de ochtend spreken, dat werd de middag. Vlak voordat Rutte weer weg moest, terug naar Nederland, kreeg hij nog een halfuurtje van Erdoğan. Dat was erg pijnlijk."
Ontvang je al onze gratis nieuwsbrief? Meld je hier aan en mis niets van WNL!
Rutte voelde zich tijdens het bezoek niet op zijn gemak, zag de NRC-journalist. "Hij kwam dat zaaltje in, keek niet naar ons, hij zwaaide naar niemand. Dat doet hij meestal wel", vertelt De Koning. "Hij was niet op zijn gemak, hij zag er een beetje verkrampt uit. Hij keek naar Erdoğan en zat maar te knikken. Aan het eind heeft hij nog even met wat Nederlandse journalisten gepraat en toen moest hij echt snel weg. Hij had bijna het vliegtuig gemist."
De Koning denkt dat Rutte binnenkort mogelijk ook een bezoek brengt aan Hongarije, om met minister-president Viktor Orbán te praten. Hij houdt het SG-schap van Rutte nog tegen. "Maar als Rutte naar Boedapest gaat, moet hij zeker weten dat hij de steun van Hongarije krijgt."