Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Warmste maand maart ooit gemeten

Floortje van Gameren

Weer is er een warmterecord gesneuveld. Nog nooit eerder is een warme maand maart gemeten dan in 2024. Voor meteorologen en weerkundigen een teken dat de klimaatverandering zich in rap tempo voortzet.

Ook in februari was het al heel erg warm voor de tijd van het jaar. Ook toen sneuvelde een weerrecord. Naast klimaatverandering is ook El Niño veroorzaker van de hoge temperaturen.

El Niño is een natuurlijke variatie in het klimaat waarbij de zeewatertemperatuur aan het oppervlak van de tropische Stille Oceaan tijdelijk toeneemt en de windcirculatie daarboven verandert. Het komt gemiddeld eens in de twee tot zeven jaar voor en duurt gewoonlijk negen tot twaalf maanden. Het gevolg is dat het op veel plekken warmer is dan normaal.

Tekst gaat verder onder de X.

Lente

Planten en dieren zijn door de hoge temperaturen al lang aan de lente begonnen. Zo staan planten in bloei en hebben veel vogels al een nest. Voor bioloog Arnold van Vliet alle reden om de veranderingen in de natuur bij te houden met een timelapse. Als voorbeeld wijst Van Vliet een sierkers aan in zijn tuin. "Deze staat schitterend in bloei, maar is al over zijn hoogtepunt heen. Terwijl normaal gesproken de plant nog helemaal in bloei moest komen", aldus Van Vliet in Goedemorgen Nederland op NPO 1.

Om mensen bewust te maken van de hoge temperaturen, daagt hij mensen uit om een timelapse te maken van planten die in bloei komen. Wie de mooiste timelapse maakt, krijgt een prijs.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau