Waarschuwing voor Westen na zege Poetin: ‘Oekraïne is slechts een tussenstap’
De 'overwinning' van president Vladimir Poetin tijdens de Russische verkiezingen is slecht nieuws voor het Westen. Daarvoor waarschuwt de Russische politicoloog Andrej Nikoelin in het AD. "Oekraïne is slechts een tussenstap.''
Poetin heeft volgens de officiële uitslagen de presidentsverkiezingen gewonnen met 87,28 procent van de stemmen, meldt de kiesraad, nadat alle stemmen waren geteld. Van de stemgerechtigden zou 77,44 procent zijn gaan stemmen.
De communist Nikolaj Charitonov behaalde 4,31 procent en was daarmee de tweede keuze van de kiezers volgens de uitslagen. De centrumrechtse liberaal Vladislav Davankov en de ultranationalist Leonid Sloetski eindigden op de derde en vierde plaats.
Er zouden zich voor deze stembusgang meer dan dertig kandidaten hebben aangemeld, maar slechts vier werden door de kiescommissies geschikt bevonden. Opposanten van het beleid van het Kremlin hebben niet mee kunnen doen.
'Poetin wil een nieuwe wereld'
De zege van Poetin is slecht nieuws voor het Westen, zegt politicoloog Nikoelin. De oorlog in Oekraïne is voor Poetin slechts een eerste stap in het veroorzaken van internationale onrust, stelt hij. "Het uiteindelijke doel is verdeeldheid zaaien in Europa en de VS, het creëren van chaos daar en de opkomst van Rusland als hegemonie in de post-Sovjetstaten en Europese landen realiseren."
De onafhankelijke Russische politicoloog Aleksandr Morozov is het met Nikoelin eens. Hij verwacht het "hele pakket aan repressie", tekent het AD op. "Dat zal gaan met dezelfde pathos. Oorlog met het Westen, 'onvriendelijke' landen, de uitbreiding van de NAVO, het blijft allemaal op de agenda. Poetin wil een nieuwe wereld."
Navalny
Opvallend was dat Poetin tijdens zijn persconferentie zondagavond drie keer de naam uitsprak van de in gevangenschap overleden oppositieleider Aleksej Navalny. Poetin noemde zijn dood "een trieste aangelegenheid". Toch is het volgens Nikoelin niet zo dat Poetin milder is geworden voor zijn politieke tegenstanders. "De hoop op dooi is minimaal. Integendeel, de duimschroeven zullen verder worden aangedraaid."
Ontvang jij al onze gratis WNL-nieuwsbrief? Meld je aan en mis niets!
Poetin zal daarnaast meer Russische mannen willen mobiliseren voor zijn leger, denkt de politicoloog. Dat zou hij in aanloop naar de verkiezingen niet hebben aangedurfd. Nikoelin: "Dit jaar zal in het teken staan van het psychologisch en militair breken van Oekraïne en het tenietdoen van de eenheid van het Westen ten aanzien van de Oekraïense kwestie."
'Ze geven niet toe'
Brigadegeneraal Han Bouwmeester denkt niet dat de oorlog in Oekraïne op korte termijn ten einde komt. "Het front is zich sterk aan het stabiliseren", vertelt hij in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Het kan zomaar eens zijn dat het voorlopig een oorlog blijft waarbij beide partijen min of meer in de verdediging zitten, omdat ze niet het vermogen hebben om massaal in de aanval te gaan.
"Maar ze geven ook niet toe, ze zoeken niet de onderhandelingstafel op", zegt Bouwmeester. "Poetin wil niet in gesprek met Zelenski (president Oekraïne red.) en vice versa. De bevelhebbers zien nog kansen op het slagveld, om mogelijk op kleinere schaal pijn te doen aan de tegenstander."