Achter de luxe villa’s en kaviaar in ’t Gooi vindt ook mensenhandel plaats: ‘Seksuele uitbuiting, chantage en paspoort achterhouden’
Het is niet alleen maar pracht en praal in 't Gooi. Van de 800 meldingen van mensenhandel het afgelopen jaar, komen er 50 uit die regio. Het gaat van vrouwen de prostitutie in dwingen tot au-pairs omtoveren tot huisslaaf.
Grote villa's met dikke auto's voor de deur, prachtige gazons of een BN'er als buurman. Op het oog is 't Gooi een plek met veel rijkdom, maar achter die pracht en praal schuilt toch een duistere wereld, namelijk die van mensenhandel.
"Wij krijgen telefoontjes vanuit school, over jongeren die drugs moeten vervoeren voor andere mensen", vertelt zorgcoördinator Mensenhandel HVO Querido Heleen Driessen in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Zij komen daarna vast te zitten in een web waar ze moeilijk uit kunnen komen."
Seksuele uitbuiting
Naast jongeren gebruiken als drugskoerier, krijgen au-pairs het soms ook zwaar te verduren. "Zij worden niet uitbetaald of er worden documenten achtergehouden", noemt Driessen. "De au-pairs draaien daarnaast veel meer uren dan geoorloofd is."
Ontvang jij onze nieuwsbrief al? Meld je hier nu gratis aan!
Ook prostitutie en seksuele uitbuiting behoort tot één van de problemen. "Meisjes worden gedwongen tot het hebben van seks tegen betaling, of ze worden gechanteerd. "
Weinig bewegingsvrijheid
De meldingen die binnenkomen bij Mensenhandel HVO Querido zijn volgens Driessen "heel divers". Bij alle meldingen komt wel één ding terug: "De mensen hebben heel weinig bewegingsvrijheid."
Driessen legt uit waar dat in schuilt. "Er komt vaak iemand met ze mee of ze hebben hun paspoort niet in eigen bezit." De mensen die hiermee te maken hebben zijn volgens de zorgcoördinator vaak angstig en oververmoeid. Het is volgens Driessen lastig te herkennen en achterhalen wie in welke categorie van mensenhandel zit. "De signalen zijn per categorie verschillend", verklaart zij.
Goedemorgen Nederland gemist? Kijk deze uitzending nu hier terug via NPO Start.
Songfestivalkenner Maurice Wijnen, te gast in de studio, neemt het nieuws met enige verbazing tot zich. "Het is een heel welvarend gebied. Dan lijkt het verrassend dat het daar plaatsvindt", vertelt hij. "Ik vrees alleen dat het overal in Nederland plaatsvindt."