Brandweerman over schietpartij Erasmus MC: ‘Moest schuilen achter de brandweerauto’
De schietpartij in het Erasmus MC op 28 september staat bij veel hulpverleners in het geheugen gegrift. Hoofdverdachte Fouad L. schoot die bewuste dag drie mensen dood, waaronder een 42-jarige docent die verbonden was aan het Erasmus MC. Officier van Dienst van de brandweer Rotterdam-Rijnmond Erwin Opschoor kan zich de schietpartij herinneren als de dag van gisteren. "Ik moest schuilen achter de brandweerauto. Ik dacht echt: wanneer geeft iemand het sein einde oefening?"
Opschoor stond bij het Erasmus MC met de brandweer stand-by om te ondersteunen. "De DSI (Dienst Speciale Interventies) en de politie waren intussen het gebouw aan het opschonen. Ik stond daar ter plaatse, toen we opeens allemaal mensen van de politie en de DSI zagen rennen en te horen kregen dat de schutter zich had verplaatst. Toen werd mij verteld dat ik achter mijn voertuig moest gaan staan. Dat zijn natuurlijk wel situaties die onwerkelijk zijn."
Twee 'hotzones'
"We oefenen dit soort situaties wel", zegt Opschoor in het radioprogramma WNL In de Kantine op NPO Radio 1. "We hebben dit scenario een aantal jaren geleden hier in de regio geoefend, samen met het Quick Respons Team die achter de DSI naar binnengaat." De brandweerman zegt dat in dit geval in het Erasmus MC twee gevaren waren: brand én een schutter. "Dan hebben wij het over twee zogenaamde 'hotzones'. Het is voor de politie niet veilig omdat er brand is en voor de brandweer is het niet veilig omdat er mogelijk nog een schutter is."
Op dat moment gaat het draaiboek en het protocol aan de kant. Wel heeft Opschoor een positief gevoel overgehouden aan de professionele afhandeling van de gevaarlijke situatie. "Er stond een team klaar om naar binnen te gaan achter de DSI aan, met als doel om ook veel mogelijke gewonden naar buiten te kunnen halen."
Ontvang jij onze nieuwsbrief al? Meld je hier nu gratis aan!
Opgepakt
Fouad L. werd een halfuur na de laatste schietpartij opgepakt bij het Erasmus MC. Voordat hij in het ziekenhuis een ravage aanrichtte vermoordde hij zijn buurvrouw van 39 en haar 14-jarige dochter in een huis in de wijk Delfshaven. L. studeerde zelf aan de Erasmus Universiteit en inmiddels is bekend dat hij regelmatig voor overlast zorgde in zijn buurt. Zo lag hij halfnaakt schreeuwend in de tuin en mishandelde hij dieren.