Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Burgemeester Enschede diep door het stof na ontwijken Israëlische ambassadeur: ‘Ik trek het boetekleed aan’

Peter Visser

Burgemeester van Enschede Roelof Bleker is opnieuw door het stof gegaan voor zijn houding tegenover de Israëlische ambassadeur Modi Ephraim. Tijdens de gemeenteraadsvergadering maandagavond bood hij zijn "oprechte excuses" aan voor zijn gedrag een week eerder. "Ik trek het boetekleed aan."

Bleker wilde Ephraim vorige week maandag niet ontmoeten tijdens een concert ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan van de synagoge. Ook weigerde hij met de ambassadeur op de foto te gaan. De burgemeester zei er graag te willen zijn voor de Joodse gemeenschap, maar geen positie te willen innemen in "het verschrikkelijke conflict dat internationaal plaatsvindt".

In een verklaring liet Bleker al weten dat het "op geen enkele manier mijn intentie was om een schaduw over het chanoekafeest en het jubileum van de 95-jarige synagoge in Enschede te werpen". Ook bood hij in een telefonisch gesprek al zijn excuses aan aan Ephraim en Jaap Hartog, voorzitter van de Enschedese synagoge.

Heb jij Goedemorgen Nederland gemist? Kijk deze aflevering nu hier terug via NPO Start.

Tijdens de gemeenteraadsvergadering gisterenavond zei de burgervader opnieuw sorry. "De commotie is door mij ontstaan. Ik besef dat het afstraalt op de gemeente en u als gemeentebestuur."

'Enige manier om op juiste voet verder te kunnen'

Fractievoorzitter van de VVD in Enschede Malkis Jajan is blij dat Bleker diep door het stof gaat. "De burgemeester heeft vorige week met zijn handelen Enschede, de Enschedeërs en ook de Joodse gemeenschap geschoffeerd", zegt Jajan in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Ik ben tevreden voor de Joodse gemeenschap maar ook voor Enschede, dat hij gisteren excuses heeft gemaakt. Dat was denk ik de enige manier om op de juiste voet verder te kunnen."

Ontvang jij onze nieuwsbrief al? Meld je hier nu gratis aan!

De liberaal wil dat Bleker alsnog op de foto gaat met ambassadeur Ephraim. "Je ziet nu in dat je een fout hebt gemaakt, maar laat het ook zien. Wij vinden het een goede stap om naar de ambassadeur te gaan, de hand te schudden en een foto te maken."

'Persoonlijke mening doet er niet toe'

Ook in de studio van Goedemorgen Nederland is geen begrip voor de actie van Bleker vorige week. "Een ambassadeur moet je natuurlijk niet weigeren. Die spreekt niet alleen namens de regering maar ook namens het hele Israëlische volk", zegt Amerikakenner Willem Post. "Het ging ook om de Joodse gemeenschap ter plaatse. Het is absoluut terecht dat hij zijn excuses heeft gemaakt."

"Twente is van oudsher een textielregio. Er waren een aantal Joodse ondernemers actief, met wie het in de Tweede Wereldoorlog verschrikkelijk is afgelopen. Het is een regio met geschiedenis. Dat hoor je te beseffen als je burgemeester bent", reageert EU-correspondent van De Telegraaf Alexander Bakker. "Je hebt een ambtsketen om, je vertegenwoordigt de stad. Je persoonlijke mening doet er dan niet zoveel toe."


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau