Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

D66-leider Rob Jetten: ‘logisch’ als NAVO kijkt naar Rutte

Peter Visser

D66-lijsttrekker Rob Jetten is niet verrast dat demissionair premier Mark Rutte waarschijnlijk een baan bij de NAVO ambieert. Rutte hintte er dit weekend in het programma Spuigasten van Den Haag FM op geïnteresseerd te zijn om Jens Stoltenberg op te volgen als secretaris-generaal van de verdragsorganisatie.

"De wereld is sinds vorig jaar totaal veranderd. Er zijn spanningen tussen Kosovo en Servië en sinds 7 oktober zien we de verschrikkelijke terreur in het Midden-Oosten die Israël aan het bestrijden is. Dan is zo'n rol heel interessant en ik zou nog wat kunnen bijdragen", zei Rutte toen hem werd gevraagd naar een baan bij de NAVO.

Jetten begrijpt dat er over de landsgrenzen aan Rutte wordt getrokken. "Hij is dertien jaar premier geweest, hij is één van de langstzittende regeringsleiders in Europa. Het is ook logisch dat voor internationale functies naar Rutte wordt gekeken", zegt de D66-leider in Goedemorgen Nederland op NPO 1.

Goedemorgen Nederland gemist? Kijk deze uitzending nu hier terug, via NPO Start.

Rutte hield eerder bij hoog en laag vol dat hij na zijn premierschap geen baan op het internationale podium wil. "Hij heeft de laatste tijd gezegd: Ik ga lekker voor de klas staan", weet Jetten. "Daarvan dacht ik altijd al: dat moet ik nog maar eens zien."

'Alle signalen op groen'

Voormalig NAVO-baas Jaap de Hoop Scheffer zegt in De Telegraaf dat Rutte een goede kans maakt om Stoltenberg op te volgen. "Alle signalen staan op groen." Rutte is een bekend gezicht in Europa en heeft een goede band met wereldleiders als de Amerikaanse president Joe Biden en de Franse president Emmanuel Macron.

In juli vertrekt Stoltenberg en komt zijn positie vrij. De sollicitatieprocedure met nieuwe kandidaten is geheim. Tegen Den Haag FM zei Rutte wel dat hij een "concurrent" heeft voor de positie.

'Kans voor Rutte om te gaan'

Ook hoofdredacteur van EW Magazine Arendo Joustra vindt Rutte een logische kandidaat, zegt hij in Goedemorgen Nederland. "Biden heeft hem al twee keer gevraagd toen ze elkaar zagen en één keer telefonisch. Toen kon Rutte niet, want hij was nog gewoon premier van het kabinet. Nu het kabinet gevallen is en er straks verkiezingen zijn, is het een kans voor hem om weg te gaan. Het zou kunnen gebeuren."

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau