Hoekstra: als Eurocommissaris eerst richten op klimaattop Dubai
Wopke Hoekstra moet zich als nieuwe Europese klimaatcommissaris aanvankelijk vooral richten op de aankomende klimaattop COP28 in Dubai. "Het is echt een ingewikkelde wedstrijd die we als Europa en als wereld nog te gaan hebben", zo zei hij kort na de stemming in het Europees Parlement over zijn kandidatuur. Hoekstra's optreden op de klimaattop wordt belangrijk, omdat veel landen pas in actie komen als de EU het voorbeeld geeft of te hulp schiet.
Hoekstra kreeg donderdag na een ingewikkelde procedure officieel de steun van het Europarlement. Naar verwachting zullen maandag de lidstaten hun steun voor hem uitspreken, waarna hij formeel aan de slag kan. In de uren daarna wil Hoekstra in functie al de eerste gesprekken gaan voeren in Spanje, dat voorzitter is van de Raad van de Europese Unie. In de weken daarna zal hij zich "op alle continenten" laten zien.
De voormalige CDA-leider en vicepremier stuitte tot nu toe in de aanloop naar zijn lidmaatschap van de Europese Commissie op veel weerstand. Het leidde in politiek Den Haag tot opgetrokken wenkbrauwen, en ook in het Europees Parlement werd hij bij herhaling kritisch aan de tand gevoeld. Toch denkt Hoekstra daardoor niet beschadigd te zijn. "Volgens mij dient dat debat om ook in volle scherpte en in alle transparantie helder te krijgen wat de opdracht is. Wat mijn ambitie is en hoe ik daar invulling aan wil geven."