CBS: huizenprijzen ‘stabiliseren’ na maanden van prijsdaling
De Nederlandse huizenprijzen zijn in augustus voor de derde maand op rij licht gestegen, laat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) weten. Volgens CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen lijken de huizenprijzen daarmee te "stabiliseren" na maanden van prijsdaling.
Bestaande koopwoningen verwisselden vorige maand gemiddeld voor een 0,6 procent hogere prijs van eigenaar dan in juli. In die voorgaande maand en in juni zaten de prijzen ook al met enkele tienden van een procent in de lift. "Bij een maand kan je nog zeggen dat sprake is van een korte onderbreking, maar bij drie lijkt het er wel op dat de prijsdaling achter de rug is", aldus Van Mulligen.
De kenner wijst erop dat het effect van de gestegen rente "nu wel zo'n beetje voorbij" lijkt. Dat de huizenprijzen maandenlang omlaaggingen, werd namelijk vooral veroorzaakt door de snel gestegen hypotheekrente. Daardoor konden huizenkopers minder lenen, wat de prijzen drukte.
Koffiedik kijken
Van Mulligen wil zich niet wagen aan voorspellingen voor de woningmarkt. "Dat blijft natuurlijk koffiedik kijken", zegt hij. Wel weet het CBS uit onderzoek dat de vraag om te verhuizen nog steeds aanwezig is. Dat heeft volgens Van Mulligen een stuwend effect op de prijs. Bekend is dat Nederland kampt met een groot woningtekort. Experts en brancheorganisaties hameren er al langer dat er veel meer huizen moeten worden bijgebouwd.