Linkse samenwerking tussen Volt en SP lastig: ‘U lijkt er niet veel zin in te hebben’
Een potentiële samenwerking tussen Volt en de SP lijkt niet te gebeuren. De lijsttrekkers van beide partijen zien op dit moment te veel hobbels op de weg. "Ik zie geen reden waarom dat niet denkbaar zou zijn, alleen zie ik het gezien de verschillen onwaarschijnlijk dat het gaat gebeuren", zegt Laurens Dassen (Volt) bij Op1 op NPO 1. Lilian Marijnissen (SP) voegt daar aan toe dat ze eerst de verkiezingen af wil wachten. "Als wij groot worden zijn er genoeg punten waar we het wel over eens kunnen worden. Maar over een aantal punten van die Europese gekkigheid moeten we het dan nog wel even hebben."
Ondanks dat de twee partijen elkaar op het sociale vlak vaak lijken te vinden, lopen hun visies op Europa ver uiteen. Dassen denkt dat Marijnissen nog iets kan leren van hoe Volt de Europese Unie in wil richten. "En hoe we daar als Nederland van kunnen profiteren. En dan denk ik we daar best verder mee kunnen komen."
Dassen ziet bij voorkeur een 'Verenigde Staten van Europa'. "Door samenwerking op Europees niveau ga je dan anders organiseren", zegt hij. Marijnissen reageert: "Meneer Dassen wil in mijn ogen Nederland zo'n beetje opheffen".
De SP zou liever zien dat Europa zich minder met Nederland bemoeit. "Samenwerken binnen Europa is hartstikke goed", zegt Marijnissen. Ze is echter bang dat de vergaande plannen van Volt zullen leiden "tot verdere vervreemding van mensen richting hun politieke vertegenwoordigers en ik denk dat het de kwaliteit van de politieke besluiten niet ten goede komt."
Tekst gaat verder onder Tweet.
Het is tijd voor een 'Verenigde Staten van Europa', vindt Volt-lijsttrekker @DassenLaurens. ''De samenwerking op Europees niveau ga je dan anders organiseren. Nederland kan gewoon blijven bestaan, net zoals provincies in Nederland nog steeds bestaan.'' #Op1 #EO #WNL pic.twitter.com/k6XGMfnKGt
— Café Kockelmann (@CafeKockelmann) September 15, 2023
Heeft Marijnissen er zin in?
Politiek commentator bij De Telegraaf Wouter de Winther vraagt Marijnissen of ze 'er wel zin in heeft' om überhaupt in een coalitie te stappen. "De afgelopen jaren is dat nooit gebeurd en de deur om te regeren werd ook al door voorgangers vrij snel dichtgegooid", zegt hij. Marijnissen steekt de hand in eigen boezem en vindt het netjes dat de kiezer weer mag gaan spreken. "Zoals men weet staat de SP er niet rooskleurig voor in de peilingen. Dat vind ik een serieus signaal. Ik hoop van harte dat het een mooie uitslag zal worden en dat wij in een regering kunnen stappen."