Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Dreigt een nucleaire ramp na het opblazen van de stuwdam?

Energiedeskundige Wim Turkenburg verwacht niet dat het opblazen van de stuwdam bij Nova Kachovka in Oekraïne een nucleaire ramp tot gevolg zal hebben. "Ik denk niet dat er een gevaar is op korte termijn", zegt hij bij Goedemorgen Nederland.

Het opblazen van de stuwdam kan wel gevolgen hebben voor de kerncentrale in Zaporizja. De kerncentrale gebruikt namelijk het water uit de stuwdam als koelwater.

'Geen gevaar op korte termijn'

Naast de kerncentrale ligt een grote koelvijver. "Die bevat nog wel weken voldoende water om de koeling van de zes reactoren te kunnen garanderen", verzekert Turkenburg, die "voorlopig niet" vreest voor een nucleaire ramp.

"Die reactoren staan ook uit, dus je hebt niet heel veel koelwater nodig om de boel koel te houden om te voorkomen dat er een meltdown plaatsvindt. Ik denk niet dat er een gevaar is op korte termijn."

Maar hoe zit dat dan op lange termijn? Turkenburg raadt aan om met een plan te komen voor de langere termijn. "Wat men nu moet gaan doen is nadenken over hoe je water in de koelvijver krijgt wanneer die leegloopt. Je hebt dat water toch nodig om de centrales te koelen", vertelt hij.

Met andere woorden: het water in het stuwmeer wordt alsmaar lager. Dat maakt het steeds moeilijker om daar water uit te krijgen om de koelvijver te blijven vullen. "Daar moet iets op bedacht worden en daar hebben ze nog weken voor." Bij de kerncentrale zelf is overigens geen overstroming.

Energietoevoer

Wat betreft de energietoevoer van Oekraïne speelt de kerncentrale bij Zaporizja "op dit moment" geen cruciale rol volgens Turkenburg. "Alle zes de reactoren liggen stil. Er werken wel zo'n 1500 man om de boel draaiende te houden en te repareren. En om ervoor te zorgen dat er gekoeld wordt. Want als de koeling wegvalt, dan krijg je een meltdown en kunnen er allerlei radioactieve stoffen naar buiten komen."

Europa hoeft zich ook geen zorgen te maken, denkt de energiedeskundige. "Als het zo'n ernstige situatie wordt, dan is het vooral een lokale ramp. Dan ga je de gevolgen ervan tot zo'n 100 kilometer verderop merken. In Europa verder niet."


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau