Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Aantal bloed- en stamceldonoren blijft stijgen na oproep Slegers

Redactie

Het aantal stamceldonoren blijft groeien sinds de oproep van de ongeneselijk zieke PSV-woordvoerder Thijs Slegers op Twitter afgelopen donderdag. Dat meldt het Nederlands centrum voor stamceldonoren Matchis woensdag. Bloedbank Sanquin laat weten dat ook het aantal bloeddonoren rap stijgt sinds het Twitterbericht. Slegers, die zelf lijdt aan bloedkanker en niet meer beter wordt, schreef: "ik ben niet meer te helpen, maar anderen wel!"

Bij Matchis hebben zich sinds donderdag ruim 4000 nieuwe stamceldonoren gemeld. Zondag stond de teller op 2800, daar zijn de afgelopen drie dagen dus nog 1200 donoren bijgekomen. Driekwart hiervan is man. Ter vergelijking: in heel 2022 meldden zich 27.000 donoren. Sanquin kreeg na de oproep 1450 nieuwe bloeddonoren binnen, ruim twee keer zoveel als daarvoor. Ook hier waren er opvallend veel mannen.

Tekst gaat verder onder tweet

De stichtingen zijn blij met de hoeveelheid nieuwe aanmeldingen. Hoewel er nog nooit een bloedtekort is geweest, is iedereen "heel welkom" laat een woordvoerder van Sanquin weten. Bij Matchis is de kans op een match klein en daarom is het juist belangrijk dat veel mensen donor zijn. Op dit moment zijn er 395.000 donoren bekend bij Matchis. In 2015 waren het er nog 50.000. "Toen konden we 50 mensen helpen, nu hebben we er 395.000 en zijn 247 donoren gematcht met een patiënt", stelt de zegsman. "Hoe meer mensen er geregistreerd staan, hoe meer mensen we kunnen helpen."

Check

Bloeddonoren worden gecontroleerd op bijvoorbeeld reisgedrag, infecties en ijzerwaardes. Eenmaal door de check, komen de meeste donoren opdagen om bloed te geven. Wel zwakt dit na verloop van tijd af. Volgens Sanquin is er vooral een terugloop tijdens de zomer en kerst, omdat mensen dan "minder beschikbaar" zijn. De stichting doet dan vaak een oproep om eventuele bloedtekorten te voorkomen.

Bij Matchis stemt zo'n 80 procent van de donoren in als er een match is. Soms haken mensen af omdat ze intussen verhuisd zijn, te oud zijn geworden, of niet meer willen. Iemand mag tot zijn of haar 55e stamceldonor zijn, daarna is de kwaliteit van de stamcellen minder. Familiedonaties zijn uitgezonderd, omdat de stamcellen dan extra wenselijk kunnen zijn.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau